Turecko žádá Saúdskou Arábii o vydání 18 podezřelých kvůli vraždě Chášukdžího

ČTK ČTK
26. 10. 2018 19:27
Podle právníků má žádost o vydání jen malou naději na úspěch, státy totiž nejsou vázány dohodou o vydávání občanů a musely by se dohodnout speciálně pro tento případ.
Džamal Chášukdží při vstupu na sudskoarabském konzulátu.
Džamal Chášukdží při vstupu na sudskoarabském konzulátu. | Foto: Reuters

Istanbul/Rijád - Turecká prokuratura připravila žádost, aby Saúdská Arábie vydala Ankaře 18 podezřelých z vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Informovalo o tom v pátek turecké ministerstvo spravedlnosti.

Resort justice žádost postoupil ministerstvu zahraničí, uvedla agentura Anadolu. Prokuratura v Istanbulu v dokumentu uvádí, že podezřelé osoby čelí obvinění z úkladné vraždy, ze zločinného úmyslu a mučení.

Saúdská Arábie tento týden přiznala, že vražda opozičního saúdskoarabského novináře na konzulátu v Istanbulu byla předem naplánovaná. Saúdskoarabský generální prokurátor oznámil, že bylo zadrženo 18 lidí.

K tomu, aby podezřelí byli souzeni v Turecku vyzval tento týden turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Právní experti však upozorňují, že žádost o vydání má jen malou naději na úspěch. Turecko a Saúdská Arábie nejsou vázány dohodou o vydávání občanů a musely by se dohodnout speciálně pro tento případ.

 

Právě se děje

Další zprávy