Turecko se vzdaluje EU, přístupové rozhovory nepokročí, zní ze Štrasburku. Neférové, reaguje Ankara

ČTK ČTK
17. 4. 2018 21:20
Turecko zůstává pro Evropskou unii nadále klíčovým partnerem v mnoha oblastech, ale otevírání nových kapitol přístupových rozhovorů není na pořadu dne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Štrasburk/Lucemburk - Turecko se v posledním roce dál vzdaluje Evropě, především v oblastech jako je ochrana lidských práv, právního státu a základních práv. Novinářům to ve Štrasburku řekl komisař pro sousedskou politiku a rozšíření Johannes Hahn, když představoval letošní zprávu komise o pokroku kandidátských zemí na cestě ke členství v EU. Evropská unie tak nyní nevidí možnost otevírání nových kapitol přístupových rozhovorů. Ankara označila v první reakci hodnocení za neférové a neobjektivní.

České ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že sdílí pohled Evropské komise na vývoj situace v Turecku i pokračující obavy o dodržování základních lidských práv a svobod v zemi. Ocenilo ale úsilí Turecka při řešení migrační krize.

Jak ale připomněl Hahn i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, zůstává Turecko pro unii nadále klíčovým strategickým partnerem v mnoha oblastech, kde bude spolupráce pokračovat.

"Naše vztahy s Tureckem jsou jednoznačně daleko komplexnější než jen agenda související s procesem rozšíření," upozornila Mogheriniová. Hahn ocenil pokračující tureckou podporu více než 3,5 milionu registrovaných uprchlíků ze Sýrie. "Jsme odhodláni dál Turecku pomáhat při řešení této výzvy," upozornil.

Mluvčí turecké vlády Bekir Bozdag k tomu podle agentury Reuters poznamenal, že pozitivní výroky obsažené ve zprávě EU o pokroku Turecka nezakrývají nespravedlivé zacházení, jemuž je Ankara vystavena ze strany Bruselu.

"Naše analýza ukazuje, že země dál dělá velké kroky směrem pryč od Evropské unie," poznamenal ale komisař Hahn s tím, že EU opakovaně Ankaru vyzývá, aby tento "negativní trend" zastavila. Pro komisi je to podle něj priorita a unijní exekutiva v dnešní zprávě o Turecku v tomto ohledu dává jasná doporučení - jedním z nich je návrh na okamžité ukončení výjimečného stavu, který byl zaveden po nezdařeném pokusu o vojenský puč v létě 2016. Právě po něm se vztahy mezi Tureckem a EU zhoršily a z evropské strany opakovaně zní sílící kritika kroků vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecko ji odmítá a na adresu unie nešetří silnými vyjádřeními.

"Ráda bych věděla, jaké odpovědi dává v tyhle dny Ankara. Partnerství je proces, který vždy vyžaduje účast dvou stran," poznamenala Mogheriniová.

Upozornila též, že Turecko je součástí Evropy a nadále stále také kandidátskou zemí. "Kromě toho je ale také strategický regionální hráč, který je pro nás klíčový, i když ne vždy ve všem souhlasíme," poznamenala šéfka diplomacie EU.

V pondělí ministři zahraničí bloku uvedli, že turecká vojenská operace v severosyrském Afrínu zkomplikovala situaci v zemi a vedla ke zhoršení už tak napjaté humanitární situace v Sýrii.

Šéfdiplomatka EU připomněla ale také úzké hospodářské vazby EU a Turecka, spolupráci v energetice i citlivou otázku řešení situace na Kypru.

 

Právě se děje

před 44 minutami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy