Turecko se snaží usmířit s Ruskem, Erdogan poslal Putinovi dopis

ČTK ČTK
14. 6. 2016 20:08
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se snaží narovnat pokřivené vztahy s Ruskem. Erdogan napsal prezidentovi Putinovi dopis u příležitosti Dne Ruska, který se slaví 12. června. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou na bodu mrazu od loňského listopadu, kdy turecká stíhačka blízkosti turecko-syrské hranice sestřelila ruský bombardér. Ankara doufá, že obě strany obnoví vzájemné dobré vztahy.
Erdogan a Putin
Erdogan a Putin | Foto: DVTV

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řekl zdroj z turecké prezidentské kanceláře.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou na bodu mrazu od loňského listopadu, kdy turecká stíhačka blízkosti turecko-syrské hranice sestřelila ruský bombardér.

Erdogan dopis napsal u příležitosti Dne Ruska, který se slaví 12. června. Podle agentury AFP dopis přichází po týdnech smířlivých signálů, které Ankara vysílá vůči Moskvě v naději, že obě strany obnoví vzájemné vztahy na předchozí úroveň.

Snaha o zlepšení vztahů

"Můžeme potvrdit, že prezident (Erdogan) poslal dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi u příležitosti Dne Ruska," uvedl zdroj z turecké prezidentské kanceláře. "Doufám, že naše vztahy dosáhnou úrovně, kterou si zaslouží," napsal Erdogan v dopise, který nebyl zveřejněn, ale z něhož cituje turecká zpravodajská televize NTV.

Kreml obdržel dopis od Erdogana "prostřednictvím diplomatických sítí", řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, jehož citovala tisková agentura Ria Novosti.

Také turecký premiér Binali Yildirim poslal dopis ruskému protějšku Dmitriji Medveděvovi, informovaly turecké zdroje.

Před sestřelením ruského letadla usilovali Putin a Erdogan o posílení vazeb mezi Tureckem a Ruskem, zejména v oblasti energetiky a cestovního ruchu. Po incidentu se však Moskva rozhodla, že Turecko zasáhne sankcemi a vyzvala ruské občany, aby už necestovali do této země jako turisté.

Rusové představovali významný zdroj příjmů pro turecký cestovní ruch, na který nepříznivě dolehla série teroristických útoků v Turecku. Země je také do značné míry závislá na dovozu ropy a zemního plynu z Ruska.

Turecký prezident po incidentu s vojenským letadlem usiloval o osobní schůzku s Putinem na okraj klimatického summitu v Paříži, avšak šéf Kremlu Erdogana tehdy odmítl.

Kreml požaduje za incident od Ankary omluvu a trestní stíhání tureckého občana, který mezi povstalci v Sýrii jednoho z obou ruských pilotů zastřelil. Ankara to odmítla.

Nemůžeme se soustředit jen na jednu migrační cestu, když tu vodu někde zahradíme, začne nám téct jinudy, už se to děje, říká europoslanec Telička. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy