Začala bitva o Turecko. Vyhrát může buď Rusko, nebo Evropa

Martin Novák Martin Novák
9. 12. 2014 6:45
Vladimir Putin si Turky předchází, Evropská unie se snaží udržet si v Ankaře pozice. Na čí "oběžné dráze" nakonec Turecko skončí?
Recep Erdogan a Vladimir Putin v Ankaře.
Recep Erdogan a Vladimir Putin v Ankaře. | Foto: Reuters

Ankara/PrahaEvropská unie a Rusko se přetahují o přízeň Turecka. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden v Ankaře řekl, že chce vybudovat nový plynovod do Turecka pod Černým mořem a vidí v zemi možného spojence proti EU a Spojeným státům.

Z Bruselu v pondělí přiletěla do turecké metropole ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová. Aby jednala o turecké pomoci v boji proti Islámskému státu, ale jde také o to, zda se podaří Turky udržet takzvaně na "evropské oběžné dráze".

Turecká vláda se totiž nepřipojila k sankcím EU vůči Rusku a naopak vidí velkou příležitost pro svůj export.

"Návštěva je jasným signálem o důležitosti vztahů Evropské unie s Tureckem, o naší snaze spolupráci s Tureckem prohlubovat," uvedla Mogheriniová v prohlášení.

Evropská unie zahájila vstupní rozhovory s Turky už v roce 2005, příliš se však nepohnuly z místa. Některé státy se netají tím, že muslimskou zemi se sedmdesáti miliony obyvateli v evropském klubu nechtějí.

Vyjadřuje se tak německá kancléřka Angela Merkelová a téměř všichni rozhodující francouzští politici.

V Turecku se tak už v tomto směru šíří apatie a mnozí Turci se domnívají, že i kdyby udělali cokoliv, v Evropské unii nebudou, protože je tam jako muslimy prostě nechtějí.

Čestná stráž u mauzolea zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka v Ankaře.
Čestná stráž u mauzolea zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka v Ankaře. | Foto: Reuters

Prezident a donedávna premiér Recep Erdogan tak spíš stavěl zahraniční politiku na jakémsi privilegovaném, výsostném postavení Turecka v islámském světě. Založeném na inspiraci, kterou turecký model může dát zemím, jako jsou Egypt, Libye a další.

Teď se ale rýsuje právě spojenectví s Ruskem. Putin v Ankaře nabídl výrazně zlevněný plyn a spolupráci na novém plynovodu poté, co projekt South Stream Moskva stornovala.

Gazprom a turecká firma Botas dokonce podepsaly memorandum o plánované stavbě rusko-tureckého plynovodu. Gazprom založí pro výstavbu podmořského potrubí dceřinou firmu

"Domnívám se, že tyto dvě země nemají tolik styčných bodů, aby mohly vytvořit nějaké strategické spojenectví. Je mezi nimi zásadní civilizační rozdíl. Rusko je silně protiislámské, bojuje s islamisty na vlastním území, zatímco Turecko nyní islamizuje stát. Erdogan se sám považuje za hlavu sunnitských muslimů.

Samozřejmě, Erdogan i Putin jsou pragmatici. Erdogan prosazuje tvrdý kapitalismus, založený na náboženství. Ale je tam historická zátěž, Rusové a Turci byli vždy přirození nepřátelé. Takže v nějaké velké spojenectví opravdu nevěřím," řekl Aktuálně.cz turkolog a historicky první velvyslanec České republiky v Ankaře Tomáš Laně.

Rusko chce, aby se budoucí plynovody vyhýbaly Ukrajině.

"Nevěřím, že se lze přepravě plynu přes Ukrajinu úplně vyhnout. Pořád by Rusko vyšlo levněji se s ní dohodnout, než stavět nový plynovod. Není ani jasné, kam by ten plánovaný plynovod pod Černým mořem do Turecka mířil dále, k jakým zákazníkům," řekl agentuře Reuters Alexander Fak, analytik ruské finanční společnosti Sberbank CIB.

Jakkoliv si Erdogan a Putin mohou rozumět, výrazně se liší v názoru na občanskou válku v Sýrii. Zatímco Moskva se snaží prezidenta Bašára Asada udržet u moci, dodává mu zbraně a další zboží nebo vetuje v Radě bezpečnosti OSN protisyrské rezoluce, Ankara naopak usiluje o sjednocení opozice a svržení Asada.

 

Právě se děje

Další zprávy