Turecko ruší sekulární nařízení. Policistkám povolilo nosit muslimský šátek

ČTK ČTK
28. 8. 2016 9:29
V Turecku poprvé povolili policistkám, že mohou jako součást uniformy nosit na hlavě muslimský šátek. V oficiálním věstníku se mimo jiné uvádí, že policistky nově budou moci mít pod baretem nebo čepicí šátek v případě, že "bude stejné barvy jako uniforma a bez vzoru," uvedla agentura AFP. Vládní proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Erdogana dlouho usilovala o to, aby byl zrušen zákaz nošení šátků ve státních institucích. Nakonec se jí to podařilo. Zrušení zákazu islámských symbolů vyvolalo v zemi obavy sekulárních Turků z plíživé islamizace společnosti. Provládní média ale v této souvislosti uvedla, že i několik západních zemí již povolilo policistkám šátek nosit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 37 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy