Turecko propustilo z vězení Všelichovou a Farkase, do Česka přiletěli speciálem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 7. 2020 20:00
Dva čeští občané Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, kteří byli v Turecku v roce 2017 odsouzeni k více než šesti letům vězení za spolupráci s kurdskými milicemi YPG, byli propuštěni na svobodu. Do Prahy přileteli v pátek večer vládním speciálem. Turecko kurdské milice považuje za teroristickou organizaci.
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas.
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. | Foto: Sirnak Police, Mete Sohtaoğlu

Dvojici z letiště v pražských Kbelích odvezla sanitka. Podle představitelů české vlády nyní absolvují lékařskou prohlídku a dvoutýdenní karanténu ve zdravotnickém zařízení. Podle zástupců rodin byli nejbližší propuštěných o jejich příletu do Prahy informováni až na poslední chvíli. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) na Twitteru poděkoval Bezpečnostní informační službě (BIS) za její roli při vyřešení případu. Podle premiéra k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dodal, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby. 

"Děkuju ministerstvu zahraničí, spravedlnosti a obrany. Ve finále na té logistice spolupracovali všichni a jsem rád, že se to povedlo. Absolutně nic jsme neslíbili, je to bez podmínek," řekl premiér novinářům později při návštěvě Chebu. Dodal, že zdravotní stav propuštěných nejprve zkontrolují lékaři. "Bylo by dobré, kdyby jim média dala trochu klidu, aby se dali do pořádku," uvedl. Jejich stav zároveň označil za dobrý.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha řekl, že jde o výsledek ročního vyjednávání, a to nejen zpravodajců. "Bylo to skoro rok trvající velmi citlivé vyjednávání krok za krokem. Nakonec se nám podařilo, i díky vynikajícím kontaktům, které s partnery ve zpravodajské službě v Turecku máme, vyjednat jejich propuštění bez jakýchkoli podmínek. Považujeme to za veliký úspěch," uvedl. Dodal, že poděkovat je třeba i dalším, včetně premiéra.

V případu se angažoval i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Do vyjednávání se podle něj zapojili i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a české tajné služby. "Mám obrovskou radost, že to takhle dopadlo," řekl Zdechovský. Sám byl v Turecku několikrát vyjednávat, českou dvojici měl možnost i navštívit. Poznamenal, že zpočátku byla jednání zablokována, díky "obrovskému úsilí" všech zúčastněných se podařilo najít komunikační kanál. Jednání označil za jedna z nejtěžších, která zažil.

Petříček: O výměnný obchod nešlo

Česká diplomacie se podle Petříčka snažila zlepšit podmínky odsouzených během celé doby jejich pobytu v tureckých věznicích. Postupně byli přesunuti do zařízení mírnějšího typu. Farkas dostal potřebné léky.

Na Twitteru uvedl, že české úřady pracovaly i s možností přesunu Všelichové a Farkase do domácího vězení. "Nakonec se mohli vrátit do ČR," dodal. V posledních týdnech se jednalo o možném probačním propuštění, řekl novinářům. Repatriaci vězňů podle ministra bránilo to, že české právo jejich čin, za který byli v Turecku odsouzeni, nepovažuje za trestný.

Turecko nakonec přikročilo k mimořádnému propuštění. Ministr poděkoval zpravodajským službám. Odmítl, že by šlo o výměnný obchod.

Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.

Ozbrojené milice syrských Kurdů YPG (zkratka kurdského spojení Lidové obranné jednotky) jsou v Sýrii aktivní od roku 2011, kdy v této blízkovýchodní zemi začala občanská válka. Zpočátku se zaměřily na ochranu Kurdy obývaných území na hranici Sýrie a Turecka, později hrály významnou roli v boji proti Islámskému státu. Turecko řadí syrské Kurdy k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). V jimi ovládané části Sýrie opakovaně vojensky zasáhlo, naposledy loni v říjnu. Postup Turecka vůči Kurdům je terčem kritiky mezinárodního společenství.

Rozhovor DVTV s Markétou Všelichovou v roce 2016:

Zajímalo mě, jak vypadá válka v Sýrii doopravdy, informace v médiích jsou zkreslené. Do syrské Rojavy jsem se ale zamilovala, říká Markéta Všelichová | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 39 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy