reklama
 
 

Turecko propustilo amerického pastora, kterého drželo v domácím vězení

Aktualizováno 12. 10. 2018 22:56
Proces s Andrewem Brunsonem, kterého Turci zatkli během čistek v roce 2016, výrazně zhoršil vztahy mezi Ankarou a Washingtonem.

Izmir (Turecko) - Turecko propustilo amerického pastora Andrewa Brunsona, jehož zadržování kvůli obvinění z terorismu a špionáže přispělo v předchozích měsících ke zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.

Brunson strávil v Turecku téměř dva roky ve vazbě, než byl letos v červenci propuštěn do domácího vězení. Soud v Izmiru mu v pátek sice udělil trest přes tři roky vězení, soudce ale zároveň rozhodl o jeho propuštění a nezakázal mu vycestovat ze země. Brunson podle svého obhájce večer odletěl z Izmiru a míří do Německa.

Brunson odletěl americkým vojenským letounem z terminálu pro soukromé lety na letišti v Izmiru a míří nyní na americkou leteckou základnu v německém městě Ramstein, uvedl podle agentury AFP pastorův advokát. V Německu podle něj stráví dva dny a pak odletí do Spojených států.

Padesátiletý pastor Brunson, který žije v Turecku přes 20 let, řídil protestantskou církev v Izmiru na západě země, než byl v říjnu 2016 zatčen v rámci čistek tureckého režimu po pokusu části armády o státní převrat.

Turecká prokuratura ho vinila z vazeb na hnutí Fethullaha Gülena, kterého vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dlouhodobě obviňuje ze snahy ji svrhnout, a také z kontaktů na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Obě organizace Turecko považuje za teroristické. Brunson, který byl viněn i ze špionáže, ale všechna obvinění vždy odmítal.

Soud v pátek potrestal Brunsona třemi roky a 45 dny vězení za napomáhání teroristické organizaci, média ale verdikt blíže nespecifikovala.

Proces s Brunsonem přispěl k výraznému zhoršení vztahů mezi Tureckem a USA. Začátkem srpna Washington uvalil sankce na dva turecké ministry kvůli zadržování Brunsona, Ankara odpověděla stejným krokem vůči dvěma americkým ministrům. Následně vypukla mezi zeměmi obchodní válka, když si vzájemně zvýšily cla na dovoz zboží.

Americký prezident Donald Trump verdikt komentoval na twitteru. "Pracovalo se velmi tvrdě na případu pastora Brunsona!" napsal stručně Trump. Později doplnil další tweety, například "doufáme, že bude brzy doma v bezpečí" nebo "Pastor Brunson právě propuštěn, brzy bude doma."

V reakci na verdikt soudu o propuštění Brunsona posílily turecké vládní dolarové dluhopisy, uvedla agentura Reuters. Už v očekávání verdiktu mírně posílila turecká lira.

autor: ČTK | 12. 10. 2018 16:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama