Turecko začalo ostřelovat syrské Kurdy. Musíme odstranit teroristy, vysvětluje ministr

ČTK ČTK
19. 1. 2018 12:00
Turecký ministr řekl, že Ankara vojenskou operaci konzultuje s Moskvou. Turecko prý musí ze severu Sýrie "odstranit" teroristy.
V minulých dnech se turecká armáda přesouvala k hranicím se Sýrií.
V minulých dnech se turecká armáda přesouvala k hranicím se Sýrií. | Foto: Reuters

Damašek/Ankara - Turecká armáda začala ze svého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní ofenzivu připravovala.

Zahájení bojů v pátek potvrdily milice syrských Kurdů YPG i turecký ministr obrany Nurettin Canikli.

Ministr řekl, že turecká operace proti oblasti Afrín byla zahájena přeshraniční palbou. Na syrské území podle něj turečtí vojáci nevstoupili.

Mluvčí YPG řekl, že turecká armáda střílí od půlnoci z tureckého území na kurdské vesnice. Útoky podle něj pokračovaly i ráno a na vesnice bylo vypáleno až 70 střel. Mluvčí, který je v Afrínu, také řekl, že milice YPG budou na palbu reagovat.

Canikli televizi Haber sdělil, že Ankara vojenskou operaci konzultuje s Moskvou. Turecko prý musí ze severu Sýrie "odstranit" teroristy. Rusko je spojenec syrské vlády a do Moskvy ve čtvrtek odjeli jednat náčelník generálního štábu turecké armády a velitel tajných služeb.

Turecko o plánech na ofenzivu hovořilo několik dní. YPG, které jsou ozbrojenou složkou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), se podílely na boji proti islámským radikálům a mají za sebou podporu koalice, jíž velí USA.

Turecko ale jak milice, tak PYD považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara označuje za teroristy.

Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo ohledně turecké ofenzivy v Afrínu obavy. Pokud se operace potvrdí, bude to znamenat ohrožení regionální stability a rozhodně to nepřispěje k ochraně tureckých hranic, oznámil v rozhovoru s Reuters představitel amerického ministerstva zahraničí s tím, že zatím čeká na bližší informace o tom, co se v regionu děje.

Kurdové z PYD se tento týden obrátili na světové společenství s výzvou, aby turecké ofenzivě zabránilo. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Turecko "vyčistí" oblasti u své hranice od teroristů, a kromě operace proti Afrínu pohrozil i útokem na Manbidž. Obě místa leží na severu syrské provincie Aleppo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy