reklama
 
 

Do Česka dorazily dokumenty, které jsou třeba k vydání zadrženého Turka. Tweetoval o něm Chovanec

30. 12. 2015
Nazmi Sahin byl zadržen v listopadu při silniční kontrole na východě Čech. Muž, jenž má v Itálii status uprchlíka a kterého ministr vnitra Chovanec označil za osobu s vazbami na teroristy, však zatím zůstává ve vazbě. Vydávací řízení pokračuje.

Praha - Turecko již poslalo do Česka dokumenty k vydání Nazmiho Sahina, jehož v listopadu zadržela královéhradecká policie. Uvedlo to ministerstvo spravedlnosti.

Muž nadále zůstává ve vazbě a pokračuje vydávací řízení.

Třicetiletého Turka zadržela policie při silniční kontrole. Zjistila, že ho hledá Interpol, protože byl odsouzen na šest let a tři měsíce za "napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka" a vyhýbal se nástupu do vězení.

Státní zástupce později vyloučil, že by touto organizací byl Islámský stát či Kurdská strana pracujících, která usiluje o vytvoření vlastního státu a o níž se v souvislosti se Sahinem zmiňovaly původní neoficiální informace.

O zadržení Sahina informoval na Twitteru i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), kde oznámil, že česká policie zadržela mezinárodně hledanou osobu podezřelou z vazeb na teroristy.

Sahin je ve vazbě od 26. listopadu kvůli obavě, že by mohl utéct. Česko čekalo na dokumenty s jeho spisem a žádostí o vydání, které muselo Turecko dodat do 40 dní od jeho zadržení. Tato lhůta by uplyne 3. ledna.

Podle Jakuba Římana z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti dorazily dokumenty 29. prosince. "Obratem byly postoupeny příslušnému státnímu zastupitelství. Pan Sahin tedy i nadále zůstává ve vazbě a je pokračováno ve vydávacím řízení," sdělil Říman.

Sahinova právnička Zuzana Dostálková už dříve odmítla, že by Sahinovo jednání mělo spojitost s terorismem, podle ní šlo spíše o politické akce, které přirovnala k činnosti disidentů za komunistického režimu. Klient se prý v EU zdržuje šest let a zadržení v ČR, kam přijel na výlet, ho překvapilo.

autor: ČTK | 30. 12. 2015

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama