Turecko je v pohotovosti, Kurdové zabili 26 vojáků

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 10. 2011 12:57
Jde o druhý nejkrvavější útok od roku 1993, armáda při protiútoku zabila 15 Kurdů
Turecký prezident Abdullah Gül navštívil po útocích provincii Hakkari.
Turecký prezident Abdullah Gül navštívil po útocích provincii Hakkari. | Foto: Reuters

Ankara - Kurdští povstalci zaútočili na jihovýchodě Turecka poblíž hranic s Irákem na armádní oddíly a zabili nejméně 26 vojáků.

Jde o jejich druhý nejkrvavější útok za bezmála dvě desítky let. A Ankara slibuje tvrdou odvetu.

Turecká armáda už zahájila pronásledování útočníků i přes hranice do severního Iráku, kde mají své hlavní základny, napsaly tiskové agentury.

Během bojů na jihovýchodní hranici s Irákem podle zdrojů agentury Reuters turecká armáda zabila patnáct kurdských povstalců.

Útoky se odehrály ve městech Çukurca a Yüksekova v provincii Hakkari, uvedla turecká televize NTV. Přihlásili se k nim povstalci ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), která terorem bojuje za autonomii kurdské menšiny. Podle Reuters jich byla asi stovka.

Podle agentury AFP je poslední akce co do počtu obětí nejkrvavějším útokem kurdských povstalců namířeným proti tureckým ozbrojeným silám od roku 1993. Tehdy separatisté zabili 33 neozbrojených tureckých vojáků.

Foto: Reuters

Premiér Recep Tayyip Erdogan zrušil po útocích plánovaný odlet na návštěvu Kazachstánu a věnuje se bezpečnostní situaci v zemi, oznámil premiérský úřad.

Armádní oddíly nyní útočníky v hornatém terénu pronásledují a postoupily přitom asi tři až čtyři kilometry do hloubky iráckého území, uvedla agentura Reuters s odvoláním na své zdroje v turecké armádě.

Letectvo na Kurdy nestačí

Podle agentury AFP turecké letectvo často bombarduje skrýše PKK v horách na severu Iráku, avšak vojenští odborníci opakovaně zdůrazňují potřebu vpádu pozemních sil do dané oblasti, aby mohly být vyčištěny i týlové základny hnutí PKK, považovaného Tureckem i řadou západních zemí za teroristické.

Dosud poslední přeshraniční výpad turecké armády do hor na severu Iráku se uskutečnil v únoru 2008. Irácká ústřední vláda má na severu země jen minimální vliv, zdejší autonomní orgány iráckých Kurdů proti PKK nezasahují.

Foto: Reuters

Příslušníci PKK zintenzivňují od léta útoky na vojenské a policejní cíle na jihu a jihovýchodě Turecka. V září zaútočili v provincii Siirt na malá kasárna místního četnictva. Při přestřelce zahynulo šest vojáků a tři povstalci. V turecké metropoli Ankaře při bombovém útoku zahynuli tři lidé a dalších 34 bylo zraněno.

Jiný pumový útok ve středomořském letovisku Kemer si 28. srpna vyžádal deset zraněných, včetně čtyř Švédů. Také při akcích tureckých bezpečnostních sil proti povstalcům jsou oběťmi často civilní obyvatelé i děti.

Kurdové tvoří asi pětinu tureckého obyvatelstva. Žijí převážně na jihovýchodě země. PKK od roku 1984 se zbraní v ruce usiluje o autonomii kurdských oblastí. Zemřelo kvůli tomu už přes 40 tisíc lidí. Turecká vláda, Evropská unie i Spojené státy považují PKK za teroristickou organizaci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy