Výbuch v dole zabil 274 horníků, další jsou stále pod zemí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2014 22:30
K tragédii došlo na západě Turecka. V době výbuchu bylo pod zemí 787 horníků.
Šťastné shledání. Jeden z přeživších exploze v tureckém uhelném dole v objetí příbuzné.
Šťastné shledání. Jeden z přeživších exploze v tureckém uhelném dole v objetí příbuzné. | Foto: Reuters

Ankara - Po výbuchu a následném požáru zemřelo v uhelném dole na západě Turecka nejméně 274 horníků.

Novou bilanci ohlásil ministr energetiky Taner Yildiz. Asi stovka lidí je přitom stále uvězněna v podzemí. Již dříve ministr řekl, že v dole bylo 787 horníků a že naděje najít ještě někoho živého ze zbylých pohřešovaných se snižuje. Evakuovat se údajně podařilo něco přes 400 lidí.

Ačkoli jsou důlní neštěstí v Turecku poměrně častá, úterní tragédie se stala co do počtu obětí vůbec nejhorší v historii.

K výbuchu došlo asi dva kilometry pod zemí u města Soma, které leží zhruba 250 kilometrů jižně od Istanbulu.

Vláda v Ankaře vyhlásila třídenní státní smutek počínaje dnem tragédie.

Na některých místech se po katastrofě konaly protesty a v Ankaře musela zasahovat policie. Premiér Recep Tayyip Erdogan, který přijel do dolu u města Soma, se zde stal terčem kritiky demonstrantů, podle nichž zanedbal bezpečnost v důlním průmyslu.

Otrava oxidem uhelnatým

Exploze nastala v úterý po poledni, kdy podle některých zdrojů vybuchl transformátor a začalo hořet.

Většina z horníků zemřela podle Yildize v důsledku otravy oxidem uhelnatým. Z dolu již bylo do nemocnic převezeno 80 lidí, z nichž čtyři jsou v kritickém stavu. Evakuovat se podařilo již na 360 lidí.

Před dolem podle televizních záběrů čekají davy příbuzných a emotivně reagují na každého horníka, kterého záchranáři vyvedou či vynesou ven. Záchranné práce budou podle médií pokračovat ještě řadu hodin.

Celkový pohled na uhelné doly.
Celkový pohled na uhelné doly. | Foto: Reuters

Místo neštěstí navštívil i premiér, který kvůli tragédii odložil plánovanou cestu do Albánie.

Ačkoliv jsou důlní neštěstí v Turecku poměrně častá, úterní tragédie se může co do počtu obětí stát vůbec nejhorším v historii.

K tomu dosud nejvážnějšímu došlo v roce 1992 blízko černomořského přístavu Zonguldak, když v dole explodoval plyn, který zabil 263 pracovníků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy