Turecké úřady: Čtvrteční výbuch v Ankaře byl teroristický čin

ČTK ČTK
2. 2. 2018 19:15
Čtvrteční exploze v daňovém úřadu v turecké metropoli způsobila bomba a domnělého atentátníka zabila při zásahu policie, oznámil dnes v prohlášení úřad ankarského guvernéra. V souvislosti s explozí bylo zatčeno osm lidí podezřelých z napojení na atentátníka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ankara - Šestadvacetiletý atentátník Ersen Ertogan podle úřadu guvernéra podstoupil výcvik v Sýrii u kurdských milic YPG. Bezpečnostní kamery jej zachytily, jak nechává tašku s výbušninou u vchodu do budovy, stojí v prohlášení úřadu.

Výbuch poničil stavbu daňového úřadu v nové ankarské rezidenční a obchodní čtvrti Çukurambar. V budově byla pouze ostraha, tři osoby byly zraněny. Místní úřady bezprostředně po explozi oznámily, že příčinou byl výbuch plynu v kotelně, ale nevyloučily "sabotáž".

Ankara má za to, že milice YPG, které jsou ozbrojenou složkou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), jsou napojené na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ta od roku 1984 vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán v Turecku.

Turecko označuje PKK a potažmo i YPG za teroristické organizace a z této pozice hájí vojenské tažení proti milicím YPG v severosyrské oblasti Afrín, které zahájilo před dvěma týdny.

 

Právě se děje

Další zprávy