Další konflikt na troskách Sýrie: Proč Erdogan zaútočil na Kurdy a co bude dál

Martin Novák Martin Novák
10. 10. 2019 6:07
Turecká armáda spustila ve středu útok na Kurdy v Sýrii. Letectvo nejprve ostřelovalo vojenská stanoviště, v noci na čtvrtek pak začala i pozemní ofenziva. Podle informací syrských Kurdů zemřeli nejméně tři vojáci a pět civilistů, terčem byla i místa v téměř dvousettisícovém městě Kámišlí.
Turecký prezident Erdogan.
Turecký prezident Erdogan. | Foto: Reuters

Proč se rozhodl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pro útok na severovýchod Sýrie?

Chce oslabit de facto nezávislý kurdský stát, který vznikl na severu Sýrie po porážce Islámského státu. Považuje ho za hrozbu, protože je inspirací i pro turecké Kurdy. Ankara se desetiletí obává toho, že se Kurdové na jihovýchodě Turecka budou chtít odtrhnout a vytvoří samostatný stát.

V Turecku nyní žije 3,6 milionu syrských uprchlíků a Erdogan chce část z nich - mluví zhruba o jednom až dvou milionech - přesunout na území, která turecká armáda při nadcházející ofenzivě dobude na Kurdech. Zóna má být dlouhá téměř 500 kilometrů, do vnitrozemí má zasahovat přes 30 kilometrů.

Dá se očekávat, že armáda syrských Kurdů bude klást tvrdý odpor?

Bez podpory letectva a s nedostatkem zbraní patrně nebude mít moc šancí ofenzivě zabránit, spíše ji dokáže jen zbrzdit. Kurdové mají zhruba šedesátitisícovou armádu, která si říká Syrské obranné síly (SDF). Spojené státy ji vyzbrojily a vycvičily v době války s Islámským státem, která skončila v roce 2017.

Vedle Kurdů jsou v armádě SDF i Arabové. Podle dostupných informací nedisponují ani protitankovými, ani protileteckými střelami. Další vojenskou silou syrských Kurdů jsou Lidové obranné jednotky (YPG), které mají ještě menší a starší arzenál zbraní a munice.

Proč chce Erdogan odsunout syrské uprchlíky?

Ještě před několika lety turecká média uváděla, že příliv Syřanů je přínosem pro ekonomiku. Situace se ale změnila. V Turecku roste inflace a nezaměstnanost, pohled na přítomnost uprchlíků v zemi je dnes mnohem kritičtější.

Turecko v poslední době také méně brání Syřanům, Iráčanům a Afgháncům, aby přecházeli do Řecka, přestože se k uzavření této migrační trasy zavázalo v dohodě s Evropskou unií v roce 2016. EU mu za to poslala miliardy eur.

"Podle průzkumu až 80 procent Turků si přeje návrat Syřanů domů. Mnozí pracují načerno a ti, kteří je zaměstnávají, dostávají vysoké pokuty. Úřady se je snaží dostat z velkých měst, hlavně z Istanbulu," řekl Aktuálně.cz ředitel české Organizace na pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek. Dohoda EU s Tureckem ani podle něj moc nefunguje. "V srpnu přišlo do Řecka z Turecka 8103 lidí. V týdnu od 30. září do 6. října přišlo 2144 lidí. Vypadá to, že Turci moc nebrání lidem odcházet, Řekové skoro nikoho nevracejí," dodává. 

Jaké jsou první reakce ve světě na začátek turecké operace?

Téměř nikdo ji nepodpořil. Evropská unie vyzvala Ankaru k zastavení útoku a upozornila ji, že na přesídlení syrských uprchlíků do zóny pod tureckou kontrolu finančně nepřispěje.

Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že ofenziva může vést k návratu Islámského státu, poraženého v Sýrii hlavně Kurdy s americkou leteckou pomocí. "Je to nebezpečné, Turecko musí ofenzivu okamžitě zastavit," uvedla francouzská ministryně obrany Florence Parlyová.

"Spojené státy neschvalují tento útok a jasně Turecku řekly, že tato operace je špatný nápad," řekl ve středu americký prezident Donald Trump. Pohrozil Turecku ekonomickou pohromou, pokud se pokusí zničit Kurdy. Po víkendovém telefonátu s Erdoganem ale Trump rozhodl o tom, že se američtí vojáci ze zóny, kterou chce obsadit turecká armáda, stáhnou.

Bude nějak reagovat Rusko a režim syrského prezidenta Bašára Asada, který je na pomoci Moskvy závislý?

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov řekl, že Turecko má právo na zajištění ochrany své hranice, ale že všechny armády, které nejsou v Sýrii se souhlasem legitimní vlády, tedy Asadovy, by měly Sýrii opustit. Agentura Reuters předpovídá, že pokud USA stáhnou všech tisíc vojáků ze Sýrie, pokusí se Asad dostat pod kontrolu veškeré území, které nebude obsazeno Tureckem.

V Turecku se prudce zhoršuje ekonomika a roste nezaměstnanost, v zemi je tři a půl milionu syrských uprchlíků, Erdogan je chce dostat zpět do Sýrie. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy