Další konflikt na troskách Sýrie: Proč Erdogan zaútočil na Kurdy a co bude dál

Martin Novák Martin Novák
10. 10. 2019 6:07
Turecká armáda spustila ve středu útok na Kurdy v Sýrii. Letectvo nejprve ostřelovalo vojenská stanoviště, v noci na čtvrtek pak začala i pozemní ofenziva. Podle informací syrských Kurdů zemřeli nejméně tři vojáci a pět civilistů, terčem byla i místa v téměř dvousettisícovém městě Kámišlí.
Turecký prezident Erdogan.
Turecký prezident Erdogan. | Foto: Reuters

Proč se rozhodl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pro útok na severovýchod Sýrie?

Chce oslabit de facto nezávislý kurdský stát, který vznikl na severu Sýrie po porážce Islámského státu. Považuje ho za hrozbu, protože je inspirací i pro turecké Kurdy. Ankara se desetiletí obává toho, že se Kurdové na jihovýchodě Turecka budou chtít odtrhnout a vytvoří samostatný stát.

V Turecku nyní žije 3,6 milionu syrských uprchlíků a Erdogan chce část z nich - mluví zhruba o jednom až dvou milionech - přesunout na území, která turecká armáda při nadcházející ofenzivě dobude na Kurdech. Zóna má být dlouhá téměř 500 kilometrů, do vnitrozemí má zasahovat přes 30 kilometrů.

Dá se očekávat, že armáda syrských Kurdů bude klást tvrdý odpor?

Bez podpory letectva a s nedostatkem zbraní patrně nebude mít moc šancí ofenzivě zabránit, spíše ji dokáže jen zbrzdit. Kurdové mají zhruba šedesátitisícovou armádu, která si říká Syrské obranné síly (SDF). Spojené státy ji vyzbrojily a vycvičily v době války s Islámským státem, která skončila v roce 2017.

Vedle Kurdů jsou v armádě SDF i Arabové. Podle dostupných informací nedisponují ani protitankovými, ani protileteckými střelami. Další vojenskou silou syrských Kurdů jsou Lidové obranné jednotky (YPG), které mají ještě menší a starší arzenál zbraní a munice.

Proč chce Erdogan odsunout syrské uprchlíky?

Ještě před několika lety turecká média uváděla, že příliv Syřanů je přínosem pro ekonomiku. Situace se ale změnila. V Turecku roste inflace a nezaměstnanost, pohled na přítomnost uprchlíků v zemi je dnes mnohem kritičtější.

Turecko v poslední době také méně brání Syřanům, Iráčanům a Afgháncům, aby přecházeli do Řecka, přestože se k uzavření této migrační trasy zavázalo v dohodě s Evropskou unií v roce 2016. EU mu za to poslala miliardy eur.

"Podle průzkumu až 80 procent Turků si přeje návrat Syřanů domů. Mnozí pracují načerno a ti, kteří je zaměstnávají, dostávají vysoké pokuty. Úřady se je snaží dostat z velkých měst, hlavně z Istanbulu," řekl Aktuálně.cz ředitel české Organizace na pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek. Dohoda EU s Tureckem ani podle něj moc nefunguje. "V srpnu přišlo do Řecka z Turecka 8103 lidí. V týdnu od 30. září do 6. října přišlo 2144 lidí. Vypadá to, že Turci moc nebrání lidem odcházet, Řekové skoro nikoho nevracejí," dodává. 

Jaké jsou první reakce ve světě na začátek turecké operace?

Téměř nikdo ji nepodpořil. Evropská unie vyzvala Ankaru k zastavení útoku a upozornila ji, že na přesídlení syrských uprchlíků do zóny pod tureckou kontrolu finančně nepřispěje.

Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že ofenziva může vést k návratu Islámského státu, poraženého v Sýrii hlavně Kurdy s americkou leteckou pomocí. "Je to nebezpečné, Turecko musí ofenzivu okamžitě zastavit," uvedla francouzská ministryně obrany Florence Parlyová.

"Spojené státy neschvalují tento útok a jasně Turecku řekly, že tato operace je špatný nápad," řekl ve středu americký prezident Donald Trump. Pohrozil Turecku ekonomickou pohromou, pokud se pokusí zničit Kurdy. Po víkendovém telefonátu s Erdoganem ale Trump rozhodl o tom, že se američtí vojáci ze zóny, kterou chce obsadit turecká armáda, stáhnou.

Bude nějak reagovat Rusko a režim syrského prezidenta Bašára Asada, který je na pomoci Moskvy závislý?

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov řekl, že Turecko má právo na zajištění ochrany své hranice, ale že všechny armády, které nejsou v Sýrii se souhlasem legitimní vlády, tedy Asadovy, by měly Sýrii opustit. Agentura Reuters předpovídá, že pokud USA stáhnou všech tisíc vojáků ze Sýrie, pokusí se Asad dostat pod kontrolu veškeré území, které nebude obsazeno Tureckem.

V Turecku se prudce zhoršuje ekonomika a roste nezaměstnanost, v zemi je tři a půl milionu syrských uprchlíků, Erdogan je chce dostat zpět do Sýrie. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 minutami

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Na Brněnsku shořela průmyslová hala, škoda dosáhne možná až desítek milionů

Interiér průmyslové haly shořel dnes v Holasicích na Brněnsku. Požár dostali hasiči pod kontrolu za tři a půl hodiny, do večera ale halu rozebírali, aby zlikvidovali skrytá ohniska. Rozebírání bude pokračovat, vyšetřování může trvat i několik dnů. Nikdo nebyl zraněn, škoda bude v milionech, možná v desítkách milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči se o požáru dozvěděli v 6:15 a v 9:47 jej dostali pod kontrolu. V objektu zhruba 20 krát 40 metrů byla dřevovýroba a lakovna. "Shořel kompletně celý interiér, střední část stropu se propadla," řekl mluvčí.

Aktualizováno před 48 minutami

Při íránském raketovém útoku minulý týden bylo zraněno 11 amerických vojáků

Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na základny v Iráku, na kterých Američané působí. Oznámilo to ve čtvrtek velení amerických ozbrojených sil. Původně USA tvrdily, že nikdo nebyl zraněn. Pentagon dnes následně v reakci na kritiku podle agentury Reuters zdůraznil, že se nesnažil bilanci zraněných tajit či tuto informaci zlehčovat, ale že vyhodnocování zdravotního stavu vojáků trvalo delší dobu.

Agentura AFP poznamenala, že americký prezident Donald Trump v televizním vystoupení po íránském útoku tvrdil, že žádný Američan nebyl zraněn.

Íránci vypálili rakety v odvetě za předchozí zabití íránského generála Kásema Solejmáního, kterého americké rakety na Trumpův rozkaz usmrtily u letiště v Bagdádu.

Mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman původní hlášení o žádných zraněných hájil a prohlásil, že aktualizovaná bilance byla zveřejněna jen několik hodin poté, co se o ní dozvěděl ministr obrany Mark Esper.

"Představa, že snahou bylo nezdůrazňovat informace o zraněných z důvodu nějaké beztvaré politické agendy neobstojí proti tomu, co vláda oznámila," řekl Hoffman s tím, že vládní činitelé jasně tvrdili, že Teherán se raketovým útokem pokusil americké vojáky zabít. Hoffman také dodal, že diagnóza zranění, jako je otřes mozku, trvá déle a že také požadavky na takové hlášení jsou odlišné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy