Turecké tajné služby sledovaly pučisty od loňska. Posílali si šifrované zprávy

ČTK ČTK
30. 7. 2016 22:48
Stoupenci tureckého duchovního Fethullaha Gülena byli pod drobnohledem tajných služeb od loňského května. Alespoň podle nejmenovaného zdroje, s nímž hovořila agentura AFP. Právě tehdy začala zpravodajská služba MIT dekódovat zprávy, posílané prostřednictvím šifrovací aplikace ByLock.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ankara - Turecké tajné služby začaly už loni sledovat zakódované zprávy, které si vyměňovali stoupenci duchovního Fethullaha Gülena. Právě jeho prezident Recep Tayyip Erdogan označuje za strůjce nezdařeného vojenského převratu z 15. července.

Podle agentury AFP to sdělil turecký činitel, jenž nechtěl být jmenován.

Zpravodajská služba MIT začala dekódovat zprávy, posílané prostřednictvím šifrovací aplikace ByLock, od května minulého roku. To podle něj umožnilo zjistit jména asi 40 000 lidí sympatizujících s "hnutím gülenistů", včetně šesti stovek vysoce postavených vojáků. "Velký počet takto identifikovaných osob byl přímo zapojen do pokusu o státní převrat," tvrdí zdroj.

Gülenovi stoupenci byli podle něj zvyklí posílat si zabezpečené zprávy od roku 2013, ByLock začali používat o rok později. Podle Ankary pučisté během pokusu o převrat komunikovali přes mobilní aplikaci WhatsApp.

Seznamy byly připravené

Turecký ministr energetiky Berat Albayrak tento týden řekl, že úřady měly nachystané seznamy členů "Gülenovy sítě" ještě před převratem a připravily se tak na čistky v různých institucích včetně armády.

Podle nejnovějších údajů citovaných agenturou Anadolu bylo v této souvislosti v Turecku už suspendováno nebo vyhozeno z práce téměř 70 000 lidí. Týká se to justice, škol, sdělovacích prostředků, zdravotnictví i jiných sektorů.

Výkon povolání byl pozastaven i desítkám pracovníků ústavního soudu. Na prověření případného napojení na pučisty musí počkat 64 lidí. Osm pracovníků už bylo vyhozeno a je ve vazbě od 18. července.

Propuštěno nicméně bylo bezmála 800 doposud zadržovaných vojáků. Prezident navíc oznámil, že stáhne stovky žalob na ty, kteří ho uráželi.

 

Právě se děje

Další zprávy