Čistky v Turecku pokračují. Úřady vydaly zatykač na 47 opozičních novinářů

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 7. 2016 13:06
Turecké úřady po nepodařeném pokusu o armádní puč vydaly zatykač na 47 bývalých zaměstnanců předního deníku Zaman. List až do březnové konfiskace vládou podporoval hnutí klerika Fethullaha Gülena žijícího v exilu v USA. Toho prezident Recep Tayyip Erdogan označuje za hlavního strůjce pokusu o převrat. Jeho údajné příznivce z řad vojáků, soudců nebo učitelů policie po tisících zatýká.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

AnkaraTurecká vláda pokračuje v čistkách po neúspěšném pokusu o puč. Tentokrát se snaží vypořádat s desítkami opozičních novinářů.

Úřady ve středu vydaly zatykač na 47 bývalých zaměstnanců předního tureckého deníku Zaman, uvedla agentura AFP.

List až do konfiskace vládou letos v březnu podporoval hnutí klerika Fethullaha Gülena, jehož prezident Recep Tayyip Erdogan označuje za hlavního organizátora nepodařeného převratu.

Protiteroristické jednotky podle tureckých médií prohledávají domy novinářů. Policie oznámila, že zatykač byl vydán na bývalé přední představitele redakce včetně komentátorů.

Istanbulský dům jednoho z novinářů Şahina Alpaye kolem šesté hodiny ráno místního času (05:00 SELČ) prohledali policisté. Domovní prohlídka trvala dvě a půl hodiny a v jejím závěru Alpaye zatkli, uvedla tisková agentura Dogan.

Média už v pondělí informovala, že Turecko vydalo zatykače na 42 novinářů, mezi kterými byla i komentátorka a bývalá poslankyně Nazli Ilicaková.

Vláda deník Zaman, který sídlí v Istanbulu, převzala letos v březnu. Do té doby byl list hlavním opozičním médiem v zemi. Konfiskaci tehdy kritizovala Evropská unie, protestovali proti ní i Turci. Policie jejich demonstraci rozehnala slzným plynem a gumovými projektily.

Prezident Erdogan se příznivce duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v exilu v USA, snaží po nepovedeném puči odstranit. Zatčeno nebo propuštěno již bylo více než 60 000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů. Mezi nimi je na 2000 soudců a prokurátorů a 20 000 učitelů. Prezident vládne pomocí dekretů, které výrazně rozšiřují jeho pravomoci. Při pokusu o puč přišlo o život nejméně 246 lidí.

Turecká armáda oznámila, že se na pokusu podílelo 8651 vojáků, což je 1,5 procenta armády. Informovala o tom turecká televizní stanice NTV. Pučisté použili 35 letadel, včetně 24 stíhaček, a 37 vrtulníků. Armáda ve svém prohlášení také uvedla, že vojáci, kteří se na převratu podíleli, patřili ke Gülenově "teroristické" skupině.

 

Právě se děje

Další zprávy