Turecká vláda v lockdownu zakázala prodej alkoholu. Skandál, zlobí se liberálové

Martin Novák Martin Novák
10. 5. 2021 20:38
Většina Evropy rozvolňuje, otevírají se obchody a restaurace, z ulic mizí roušky či respirátory. V Turecku je tomu naopak.
Majitel obchodu s alkoholem v Anakře Mustafa Demirci 28.dubna ve svém obchodě. Následující den musel zavřít.
Majitel obchodu s alkoholem v Anakře Mustafa Demirci 28.dubna ve svém obchodě. Následující den musel zavřít. | Foto: Reuters

Na konci dubna měla země nejvíce nakažených v poměru na počet obyvatel z celého světa. Nelichotivý primát si v zimě několik dní drželo i Česko.

Turecké úřady proto sáhly k drastickému zásahu. Od 29. dubna do 17. května jsou zavřené školy a většina obchodů s výjimkou potravin, lékáren a nezbytného zboží. Na rozdíl od jiných států turecké úřady navíc zakázaly po dobu přísného lockdownu prodej alkoholu.

V supermarketech buď zmizel z pultů, nebo je průchod k oddělení s alkoholickými nápoji přehrazený páskou a cedulí zákaz vstupu. Opatření se v Turecku stalo předmětem ostré politické diskuse.

Sekulární a liberální Turci se obávají, že zákaz prodeje alkoholu je motivován ideologicky a nábožensky. Jinými slovy že vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje se snaží všem vnutit svoji agendu, do které patří větší vliv islámu na každodenní život. A s tím souvisí zákaz alkoholu.

"Plíživá islamizace"

Prezident Recep Tayyip Erdogan se sám prezentuje jako konzervativní muslim, ale jeho výzvy ke "zbožnému" způsobu života byly zatím v rovině doporučení. Zakazovat alkohol nebo naopak například povolit mnohoženství se zatím nepokusil.

Opozice a kritici Erdogana soudí, že zákaz alkoholických nápojů je pokusem pomalu a plíživě islamizovat i tu část turecké společnosti, která to odmítá. "Nemá to nic společného s koronavirem. Myslím si, že vláda se pokouší omezit prodej piva a dalších lihovin trvale a věří, že tímto způsobem si na to Turci postupně zvyknou," řekl v Istanbulu zpravodaji agentury Reuters Adem Gulen.

Předseda Asociace obchodů prodávajících lihoviny Ozgur Ajbas proti zákazu ostře protestuje. "Je to útok na sekulární životní styl, zásah do soukromí lidí. Nejde o alkohol jako takový, ale o omezení práv," uvedl.

Poslanec Lidové demokratické strany Veli Agbaba zákaz pokládá za "ideologicky motivovaný pokus změnit životní styl lidí vládnoucí stranou". Erdoganova partaj má v šestisetčlenném parlamentu 288 poslanců, ale se svými spojenci má většinu. Lidová republikánská strana je hlavní opoziční silou, disponuje 136 křesly.

Vláda se hájí

Turecký prezident sám alkohol nepije a jeho žena chodí s vlasy zahalenými šátkem. Turky a Turkyně vyzývá, aby měli alespoň tři děti, a v minulosti chtěl, aby se neprodával alkohol v blízkosti mešit. Odmítá však obvinění, že je radikálním islamistou, svoji Stranu spravedlnosti a rozvoje označoval za muslimskou obdobu německých křesťanských demokratů (CDU). Tedy politickou sílu, která je konzervativní a vychází z určitých náboženských hodnot, ale nikomu nic nevnucuje.

Vláda oponuje, že o žádnou ideologii nebo plíživou islamizaci nejde. Důvodem zákazu je omezit prodej veškerého zbytného zboží a také zajistit, aby supermarkety neměly konkurenční výhodu, protože uzavření obchodů se týká malých prodejen jídla a pití. Otevřené jsou jen velké supermarkety.

"Alkohol není nezbytné zboží a zákaz vyloučí zvýhodnění supermarketů nad malými obchody, na které se vztahuje úplný zákaz prodeje. Náboženství v tom nehraje žádnou roli," uvedlo ministerstvo vnitra.

Když vláda na konci dubna oznámila dopředu chystaný zákaz, před prodejnami se tvořily dlouhé fronty lidí, kteří si chtěli nakoupit lihoviny do zásoby.

Pneumolog: O následcích covidu nevíme zatím skoro nic, problémem je psychika

Některým pacientům přetrvávají změny na plicích i rok po prodělání covidu. Doufáme, že lidí s trvalými následky bude minimum, říká Kopecký. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy