Foto: Před sto lety Turci odstartovali boj za nezávislost. Britové Atatürka podcenili

Přesně před sto lety, 19. května 1919, začal turecký boj za nezávislost.
Tuto neděli uplynulo přesně sto let od začátku války, která Turecku přinesla nezávislost.
Začala 19. května 1919 a 11. října 1922 ji ukončilo příměří. Skutečný mír ale zavládl ještě později, až 24. července 1923.
Jádro celého konfliktu tvořily boje s Řeky. Fotografie zachycuje řeckou armádu na východě Turecka.
Řečtí vojáci v Ankaře.
Foto: Wikipedia / Public domain
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
19. 5. 2019 9:16
Přesně před sto lety, 19. května 1919, začal turecký boj za nezávislost. Válka, která se rozhořela na ostatcích umírající Osmanské říše, trvala tři a půl roku. Turecké nacionalistické milice se v ní utkali s Brity, Francouzi, Italy, Armény i Řeky. Právě řecko-turecký konflikt byl jádrem boje za nezávislost. Jednotkám Mustafy Kemala Atatürka se nakonec podařilo Řeky porazit. Sám Atatürk se pak postavil do čela nového nezávislého státu coby jeho první prezident.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy