Všude byly roušky a plasty. Slavná potápěčka popsala, jak vypadá moře během pandemie

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
25. 7. 2020 8:48
Na konci června se pětatřicetiletá světová rekordmanka ve volném potápění oblékla do neoprenu a za pozornosti kamer a fotoaparátů se ponořila do Bosporského průlivu. Tentokrát ale Sahika Ercumenová nesoutěžila. Potápěla se, aby poukázala na enormní znečištění vody. "Byl to tak trochu ponor do plastů. Tolik nepořádku jsem nečekala," řekla serveru Aktuálně.cz.

Turecká potápěčka se ponořila mezi roušky, jednorázové rukavice, plastové i skleněné lahve a nedopalky cigaret. Chtěla upozornit na to, jak se během pandemie koronaviru navýšilo množství odpadu, který lidi produkují a jenž pak nakonec končí ve vodě.

"Potopit se přímo v Istanbulu bylo jedním z mých snů. Všimla jsem si znečištění poblíž Bosporu a řekla jsem si, že se tam musím potopit, abych na vlastní oči viděla, jak situace ve skutečnosti vypadá. Bohužel jsem narazila na spoustu roušek, rukavic a lahviček od dezinfekce. Bylo to smutné," popisuje s odstupem svůj zážitek.

Mladá Turkyně má přitom zkušenosti z potápění po celém světě. Je držitelkou několika světových rekordů ve volném potápění, tedy bez dýchacích přístrojů. V roce 2011 se dostala do Guinnessovy knihy rekordů, když překonala ženský i mužský rekord v dálkovém potápění pod ledem. V rakouském jezeře Weißensee uplavala na jeden nádech přes 109 metrů.

"Potápím se už přes 20 let a každý rok vidím pod vodou víc plastu než ryb," tvrdí pětatřicetiletá profesionálka.

Znečištění lidským odpadem se podle ní nevyhnulo žádné místo. "Na světě ve skutečnosti neexistuje místo, kde není voda znečištěná lidmi. V důsledku proudů, vln, větrů a dešťů se odpad dostane kamkoliv. Chráněná území ale mají mnohem silnější ekosystém, takže jsou odolnější a v lepší kondici."

Voda je můj život, chci jí to oplatit

A právě na tragickou situaci znečištěných moří a jezer chce Ercumenová upozorňovat. Na Světový den oceánů, který připadá na 8. června, ji OSN jmenovala v rámci svého rozvojového programu obhájkyní života pod vodou.

Ponor v Bosporu byl jednou z prvních akcí, kterou v nové roli uspořádala. Zároveň šlo o jedno z nejvíce znečištěných míst, která navštívila.

Sahika Ercumenová chce vodě oplatit to, co od ní získala. Cesta k profesionálnímu potápění a zlomení několika světových rekordů pro ni nebyla jednoduchá - Ercumenová od malička měla zdravotní problémy.

"Trpím astmatem a jako malá jsem kvůli tomu nemohla vůbec sportovat. Když jsem konečně začala plavat, naučila jsem se pracovat s dechem a potápět se, naprosto mi to změnilo život," vysvětluje. "Voda mi zachránila život."

Turecko je po Německu druhým největším výrobcem plastů v Evropě, píše server Al Jazeera. Každý rok vyprodukuje miliony tun plastového odpadu a pouze zlomek se zrecykluje nebo spálí. Země přitom zároveň přijímá plast z cizích zemí, například v roce 2018 sem bylo dovezeno celkem 226 tisíc tun plastového odpadu. Až loni v prosinci turecká vláda oznámila, že import omezí.

Turecké jižní pobřeží je také tím nejvíce znečištěným v celém Středozemním moři, uvádí Světový fond na ochranu přírody (WWF). Na každý kilometr tureckého pobřeží denně připluje 30 kilogramů plastů.

Pandemie jednorázových plastů

Na znečištění moří v důsledku pandemie koronaviru a mnohem větší spotřebu jednorázových plastů včetně roušek a rukavic upozorňuje například i francouzská nezisková organizace Opération Mer Propre (Operace čisté moře), kterou založil potápěč a aktivista Laurent Lombard.

Ten v polovině května vytahoval použité ochranné pomůcky ze Středozemního moře a spolu s dobrovolníky začal čistit francouzskou Riviéru ještě předtím, než se na ni vrátí turisté. "Jak by se vám líbilo plavat letos v létě v covidu?" ptal se ironicky na svém Facebooku.

I ekologové a environmentalisté upozorňují na to, že pandemie koronaviru bude mít ničivý dopad na životní prostředí. Běžně lidstvo vypustí do oceánu osm milionů tun plastového odpadu ročně. OSN varuje, že do roku 2050 bude v mořích větší množství plastu než ryb. Plastový odpad tvoří ve světovém oceánu i celé plující ostrovy.

"Oceány jsou ohrožené nejen znečištěním, ale také oteplováním a přílišným nebo nelegálním rybolovem. Plasty jsou všude. Moře je moje přirozené prostředí, je jako můj druhý domov a je mi z toho opravdu smutno," říká potápěčka Sahika Ercumenová.

Video: Bosporský průliv plný roušek a plastů

Moře je plné roušek a rukavic, varuje turecká potápěčka Sahika Ercumen. Může za to i vítr a déšť. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy