Turecká policie opět použila slzný plyn na demonstranty

ČTK ČTK
6. 7. 2013 18:50
Projekt stavby v parku Gezi je sice pozastaven, lidé přesto demonstrovali
Policie tvrdě zasahovala již několikrát
Policie tvrdě zasahovala již několikrát | Foto: Reuters

Istanbul - Turecká policie opět použila slzný plyn a vodní děla proti tisícům demonstrantů, kteří se pokoušeli prorazit do sporného parku Gezi v Istanbulu. Jejich shromáždění na Taksimském náměstí, které se stalo v minulých týdnech symbolem odporu proti vládě, označil předtím istanbulský guvernér Hüseyin Avni Mutlu za nezákonné.

Agentura AFP uvedla, že v místě se srotil dav asi 3000 lidí. Demonstranti nedbali ani na Mutluovo varování, že proti nim pořádkové síly tvrdě zasáhnou. Na manifestanty stříkala vodu dvě děla a když mezi demonstrující začaly dopadat ohlušující a slzotvorné granáty, lidé začali v panice utíkat.

V Istanbulu stále panuje napětí kvůli kontroverznímu developerskému projektu, jemuž mělo padnout za oběť mnoho stromů v parku Gezi. Kvůli tomu začaly v největším tureckém městě protesty, které přerostly v protivládní demonstrace. K nim přispěl i tvrdý zákrok policejních sil.

Přestože místní soud projekt do dalšího posouzení pozastavil, místní aktivisté se obávají, že nakonec bude uskutečněn. Vláda ve snaze protesty utišit dala mlhavý slib, že by se o projektu mohlo v Istanbulu konat referendum.

Podívejte se na dřívější zásah policie v Istanbulu


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy