Turci zatkli kvůli vyšetřování letního puče 32 tisíc lidí. Víc než dvojnásobek jich obvinili

ČTK ČTK
28. 9. 2016 10:41
Celkem čelí trestnímu stíhání okolo 70 tisíc lidí, kteří jsou podezřelí z napojení na duchovního Fethullaha Gülena, který žije ve Spojených státech a jehož příznivce Ankara dlouhodobě pronásleduje. Viní ho z organizování červencového puče. Duchovní jakýkoli podíl na letních událostech odmítá. Před časem naopak obvinil ze zosnování vojenského převratu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který si podle Gülena chtěl tímto způsobem upevnit moc.
Foto: Reuters

Istanbul - Turecko zadrželo 32 tisíc osob v souvislosti s vyšetřováním hnutí, které vláda viní z červencového potlačeného pokusu o převrat. Oznámil to turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Turci viní ze zosnování puče duchovního Fethullaha Gülena, který žije ve Spojených státech a jehož příznivce Ankara dlouhodobě pronásleduje.

V rozhovoru pro televizní stanici NTV Bozdag uvedl, že celkem čelí trestnímu stíhání okolo 70 tisíc lidí, kteří jsou podezřelí z napojení na Gülena. Duchovní jakýkoli podíl na červencových událostech odmítá. Před časem naopak obvinil ze zosnování puče tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který si podle Gülena chtěl tímto způsobem upevnit moc.

Turecko buduje novou soudní budovu ve městě Sincan nedaleko Ankary a bude potřebovat ještě další zařízení, ve kterých budou probíhat procesy s Gülenovými stoupenci, uvedl ministr Bozdag.

Turecká vláda žádá po Spojených státech vydání duchovního. Ankara již zaslala Washingtonu desítky spisů s důkazy o Gülenově protistátní činnosti, některé již před červencovým pokusem o svržení vlády, uvedl nedávno prezident Erdogan. Nyní Američané sdělili svým tureckým kolegům, že na jejich žádost o zadržení duchovního odpoví do několika dní, oznámil ministr spravedlnosti.

Po nezdařeném puči turecké úřady odvolaly už více než 80 tisíc státních zaměstnanců včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů.

Na operetní představení to bylo příliš krvavé a ničivé, na skutečný puč příliš zpackané. Trest smrti ale Erdogan nezavede, říká Tomáš Laně. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy