Turci se v Sýrii střetli s Kurdy. Jeden turecký voják zemřel, další jsou zraněni

ČTK ČTK
27. 10. 2019 15:38
Kurdští bojovníci zabili jednoho tureckého vojáka a dalších pět zranili u města Rás al-Ajn na turecko-syrských hranicích. S odkazem na tureckou armádu o tom informují světové tiskové agentury.
Turecké jednotky na severu Sýrie.
Turecké jednotky na severu Sýrie. | Foto: Reuters

Syrská agentura SANA rovněž napsala, že poblíž města se Turci střetli také se syrskou armádou. V oblasti by přitom stále měl panovat klid zbraní, který Turci oznámili minulý týden po rozhovorech s USA a prodloužili do příštího úterý po dohodě s Ruskem.

Podle Ankary byli turečtí vojáci na obhlídce, když je zasáhly rakety a střely z minometu. Vojáci následně proti kurdským ozbrojencům zasáhli v sebeobraně, uvedlo turecké ministerstvo obrany.

Oblast kolem města Rás al-Ajn spadá do třicetikilometrového pásma podél turecko-syrské hranice, odkud se mají Kurdové podle tureckého požadavku stáhnout. Ankara chce v oblasti vytvořit bezpečnou zónu, kam by se přemístila část z 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se nyní nacházejí na tureckém území.

Navzdory příměří pokračují na severu Sýrie ojedinělé potyčky, z nichž se vzájemně obviňují obě strany. Turecko, které zahájilo ofenzívu 9. října, označuje kurdské oddíly YPG za teroristické. YPG přitom pomáhaly Spojeným státům v boji proti teroristické organizaci Islámský stát.

V souvislosti s tureckou ofenzívou čelily USA kritice, že tuto operaci umožnily, když před jejím zahájením oznámily odsun svých vojáků ze severu Sýrie. Donald Trump na vojenský vpád do Sýrie reagoval vyhlášením protitureckých sankcí, které ovšem po několika dnech odvolal.

Po klidů zbraní domluveném Turky a Američany vyjednala Ankara v úterý v Soči s Moskvkou prodloužení původního příměří o dalších 150 hodin. Tato lhůta vyprší příští úterý odpoledne. Po tomto datu mají na klid zbraní dohlížet společné rusko-turecké hlídky.

Turecko již dříve pohrozilo, že pokud Kurdové do té doby oblast nevyklidí, zahájí proti nim znovu ofenzivu. Rusko varovalo Kurdy, že jim v takovém případě neposkytne ochranu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy