Turci jako Češi. Poprvé zvolí prezidenta, který je rozdělí

Martin Novák Martin Novák
10. 8. 2014 7:14
Málokdo pochybuje, že zvítězí současný premiér Recep Tayyip Erdogan.
Předvolební mítink.
Předvolební mítink. | Foto: Reuters

Ankara - Turci jsou na tom nyní jako Češi loni. Poprvé ve své historii volí dnes prezidenta přímo.

Málokdo pochybuje o tom, že dvanáctým prezidentem Turecké republiky bude dosavadní premiér Recep Tayyip Erdogan.

Předběžné průzkumy mu předpovídají zhruba padesát až osmapadesát procent hlasů, hlavnímu opozičnímu kandidátovi Ekmeleddinu Ihsanogluovi méně než čtyřicet procent.

Erdogan je muž, který jasně vyhrál troje parlamentní volby za sebou, pozvedl turecké hospodářství (pozor, u nás pověstný pejorativní termín ve skutečnosti už dávno neplatí), ale zároveň svými názory a politikou zemi polarizuje. Více než Miloš Zeman Českou republiku.

Není to rocková či popová hvězda, ale kandidát na tureckého prezidenta Recep Erdogan. Podle agentury Reuters na fotografii "pózuje se zástupci tureckých nomádských skupin
Není to rocková či popová hvězda, ale kandidát na tureckého prezidenta Recep Erdogan. Podle agentury Reuters na fotografii "pózuje se zástupci tureckých nomádských skupin | Foto: Reuters

Kritici ho obviňují z autoritářství a pozvolného kormidlování Turecka od demokracie k diktatuře.

Vyhlásil mimo jiné boj médiím, která ho kritizují. Státní televize TRT téměř nedává prostor jeho oponentům a nepokrývá opoziční demonstrace, v žebříčku mediální svobody World Press Freedom Index kleslo Turecko za Erdoganovy vlády ze 116. na 154. pozici ze 180 zemí.

Nelichotivé pro stát, který stále usiluje o vstup do Evropské unie.

Šedesátiletý premiér a předseda Strany spravedlnosti a rozvoje je rovněž zastáncem názoru, že islám by měl v turecké politice, veřejném životě a justici hrát vetší roli.

Podle jeho kritiků chce zemi islamizovat, což odpovídá jeho diktátorským sklonům. Obzvláště od loňských protestů na istanbulském náměstí Taksim, které policie brutálně rozháněla vodními děly, slzným plynem a bitím obušky.

Nedělá mnoho pro to, aby tyto obavy rozptyloval. Po první přímé volbě chce zavést prezidentský systém, ve kterém by hlava státu měla mít mnohem více pravomocí než dosud.

Čelí také obvinění, že v kampani využívá jako premiér peníze daňových poplatníků. Cestuje vládním leteckým speciálem a v televizi dostává nesrovnatelně více prostoru než jeho soupeři.

Jeho voličskou základnu tvoří hlavně silně věřící Turci a lidé, kterým se daří v posledních letech hospodářského boomu. Ekonomika několik let rostla až o deset procent ročně, šestiprocentní inflace byla loni nejnižší za poslední půlstoletí.

Symbolem rozmachu Turecka jsou například nedávno otevřená vysokorychlostní železniční trať nebo letiště v Istanbulu, které se stalo jednou z nejvytíženějších leteckých křižovatek světa.

"Zbožné střední a vyšší vrstvy, obchodně zaměřené, to je hlavní síla, která podporuje Erdogana a jeho Stranu spravedlnosti a rozvoje. Jsou to lidé, kteří se díky této straně dostali k lepším pracovním příležitostem, ziskům či vlivu," řekl nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz turkolog a překladatel knih tureckého držitele Nobelovy ceny za literaturu Orhana Pamuka do češtiny Petr Kučera.

Podle něj není sporu o tom, že Erdogan má autoritářské sklony, přestože vyhrává v pluralitních volbách.

Z premiéra rovnou prezidentem?
Z premiéra rovnou prezidentem? | Foto: Reuters

"Erdogan si myslí, že když mu voliči jednou za čtyři roky dají většinu hlasů, tak si de facto ty čtyři roky může dělat, co chce. Odmítá komukoliv naslouchat, vůbec nekomunikuje s opozicí. Nekomunikuje vůbec s nikým, kdo přímo nepodporuje jeho stranu.

Ano, je pravda, že ekonomicky šlo Turecko nahoru, ale pociťují to hlavně ti, kteří podporují vládnoucí Stranu rozvoje a spravedlnosti. Fungují tam určité kliky a určité spolky, které si navzájem takzvaně přihrávají a těží co nejvíce z hospodářského boomu," říká Kučera.

Opozice se snaží na Erdogana útočit přes zahraniční politiku, která se mu v posledních letech příliš nedaří.

Zhoršily se vztahy s Evropskou unií, Spojenými státy a Izraelem. Premiér ostře kritizuje za podle jeho slov sektářskou politiku vlády Sýrie a Iráku. V obou zemích Erdogan hájí sunnitské obyvatelstvo, které je vůči tamním režimům v opozici.

Damašek a Bagdád se dostaly do ostrých slovních přestřelek s Ankarou, napětí na jihovýchodě Turecka vyvolává příliv syrských uprchlíků.

"Říkám lidem, že jestli chtějí válku, jestli chtějí, aby jejich děti umíraly ve válkách na Blízkém východě, tak ať volí Erdogana," řekl v rozhovoru pro deník Hürriyet opoziční kandidát Ekmeleddin Ihsanoglu, bývalý generální tajemník Organizace islámské konference.

Zahraniční politika ale, jak známo, málokdy někomu vyhraje volby.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy