Turci dopadli 11 vojáků, kteří chtěli při převratu zajmout prezidenta Erdogana

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2016 10:56
Skupina hledaných vojáků byla dopadena v provincii Mugla. Speciální jednotka vyslala do akce vrtulníky i bezpilotní letadla, na místě vypukla přestřelka, ale podle turecké agentury nejsou zprávy o obětech. Do operace, při níž měl být Erdogan zajat, bylo podle tureckých médií zapojeno 37 vojáků, 25 z nich bylo dopadeno již dříve.
Zastánci prezidenta Erdogana.
Zastánci prezidenta Erdogana. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecké speciální jednotky dopadly 11 členů komanda, které chtělo při nezdařeném červencovém puči zajmout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle agentury Anadolu patřili zadržení vojáci ke skupině, která zahájila útok na hotel v letovisku Marmaris, kde byl Erdogan na dovolené.

Erdogan byl ale včas varován a odjel z hotelu před příjezdem komanda. Turecko po nepodařeném puči provádí rozsáhlé čistky v kruzích kritických k Erdoganovi. Armáda propustila téměř 1400 vojáků, suspendováno bylo přes 66 tisíc zaměstnanců justice, státní správy a školství.

Podle Anadolu bylo devět hledaných vojáků dopadeno v provincii Mugla v neděli, další dva v pondělí. Speciální jednotka vyslala do akce vrtulníky i bezpilotní letadla, na místě vypukla přestřelka, ale podle turecké agentury nejsou zprávy o obětech.

Do operace, při níž měl být Erdogan zajat, bylo podle tureckých médií zapojeno 37 vojáků, 25 z nich bylo dopadeno již dříve.

Představitelé turecké armády se v pondělí sejdou v Ankaře se šéfem náčelníků štábů americké armády Josephem Dunfordem. Od zmařeného puče jde o první kontakt mezi Washingtonem a Ankarou. Dunford bude jednat s náčelníkem generálního štábu turecké armády Hulusi Akarem a později také s premiérem Binalim Yildirimem.

Vztahy dvou významných členských zemí NATO se zhoršily, když Turecko po nezdařeném pokusu o převrat požádalo o vydání tureckého duchovního Fethullaha Gülena z USA. Podle Ankary tento bývalý Erdoganův spojenec stojí za pokusem o puč. Gülen, který žije v Pensylvánii, obvinění odmítá.

Události v Turecku se promítají i do zemí, kde žijí silné turecké komunity. V německém Kolíně nad Rýnem se v neděli konaly manifestace Erdoganových přívrženců a také odpůrců. Zúčastnilo se jich na 40 000 lidí, akce se obešly bez incidentů, ale policie uvedla do pohotovosti na 2700 příslušníků. Erdogan chtěl v přímém přenosu své stoupence pozdravit, avšak ústavní soud to zakázal. Turecko si kvůli tomu v pondělí předvolalo německého chargé d´affaires. Ankara mu chce předat oficiální stanovisko, podle kterého je nepřijatelné zakázat prezidentovi spojit se s manifestujícími videokonferencí.

Pokud bude Erdogan zneužívat svoji moc a bude pokračovat v islamizaci státu, přijde otázka, jestli je Turecko tím pravým partnerem, říká Šedivý. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy