Tuniský prezident odvolal další členy vlády, parlament obklíčili vojáci

ČTK ČTK
26. 7. 2021 21:27
Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu, ministra obrany a ministra spravedlnosti, a vyhlásila striktní nová opatření, uvedla agentura Reuters.
Krize v Tunisku.
Krize v Tunisku. | Foto: Reuters

Parlament obklíčila vojenská vozidla a před jeho sídlem demonstrovali sympatizanti prezidenta i odpůrci jeho počínání. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou.

V pondělí večer prezident podle Reuters vyzval obyvatele Tuniska, aby zachovali klid a nedemonstrovali. Odmítl, že by svými kroky porušil ústavu. Saíd oznámil, že v zemi bude do konce srpna platit zákaz nočního vycházení od 19:00 do šesti ráno.

Krize v Tunisku.
Krize v Tunisku. | Foto: Reuters

Výjimku budou mít jen cesty za lékařem či zaměstnanci v nočních provozech. V Tunisku začíná platit zákaz shromažďování tří a více osob na veřejných prostranstvích. V úterý a ve středu bude také přerušen chod státních úřadů, vynucená pauza by ale mohla být prodloužena.

Saíd se k odvolání premiéra rozhodl v neděli večer poté, co se v zemi uskutečnily protesty proti způsobu, kterým tuniská vláda řešila epidemii covidu-19. Prezident už v neděli uvedl, že chce využít mimořádné pravomoci a jmenovat nového premiéra. Není ale jasné, kdy se tak stane.

"Zažíváme nejchoulostivější okamžiky tuniských dějin," řekl v projevu, při němž seděl v čele stolu po boku vojenských představitelů a dalších činitelů. Jeho počínání nepřímo podpořila největší odborová centrála v zemi UGTT, podle které jsou prezidentovy kroky v souladu s ústavou.

Prezident vede zemi do katastrofy, tvrdí odpůrci

S tím rozhodně nesouhlasí předseda parlamentu a šéf islamisticko-konzervativní strany An-Nahda, která má v roztříštěném parlamentu nejvíce křesel, Rašíd Ghannúší. Podle něj chce prezident Tunisko přeměnit z demokratické země, kde vládne parlament, na autoritářský a prezidentský režim.

"Saíd vede zemi do katastrofy," uvedl Ghannúší. Příznivci jeho strany se obávají, že se v Tunisku zopakuje scénář z Egypta, kde v roce 2013 ozbrojené složky odstranily vládu Muslimského bratrstva a v čele země stanul ministr obrany Abdal Fattáh Sísí.

Proti prezidentovi Ghannúší se svými příznivci demonstrovali přes 12 hodin před sídlem parlamentu. Tam se sešli i příznivci prezidenta a mezi oběma skupinami vypukly strkanice a rozepře. Lidé se sešli i v některých dalších městech Tuniska.

Vojáci vstoupili i do sídla vlády a bránili vládním zaměstnancům ve vstupu. Bezpečnostní složky ale uvedly, že bývalý premiér Mašíší není zatčen. Katarská televize Al-Džazíra oznámila, že policisté vnikli do její redakce v Tunisu a požádali všechny zaměstnance, aby odešli. Podle novinářů neměli příkaz k domovní prohlídce a pouze oznámili, že jednají na pokyn soudce.

Al-Džazíra tvrdí, že novináři museli odevzdat telefony a nedostali možnost vzít si osobní věci. Policie vybavení redakce zabavila. Organizace Novináři bez hranic postup tuniské policie kritizovala.

Vyřešte to dialogem, zní z OSN

Země světa a mezinárodní organizace vyzvaly k řešení problémů v dialogu a bez násilí. Podle mluvčí Bílého domu Jen Psakiové situace v Tunisku vzbuzuje obavy, mluvčí vyzvala k dodržování demokratických zásad. Francie, která má s Tuniskem tradičně silné vztahy, uvedla, že doufá v návrat k normálnímu fungování institucí v co nejkratší době.

Krize v Tunisku.
Krize v Tunisku. | Foto: Reuters

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Moskva "doufá, že není ohrožena stabilita a bezpečnost Tuniska ani jeho národ". "Všechny neshody by měly být řešeny dialogem," zdůraznil mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Také Liga arabských států vyzvala k rychlé obnově klidu a stability v zemi.

Též bývalý tuniský prezident Muhsín Marzúkí vyzval politiky, aby spolu mluvili. "V noci jsme učinili velký krok zpět, vracíme se k diktátorskému režimu," varoval na facebooku. Podle Turecka, které podporuje An-Nahdu, nemá Saídovo počínání oporu v ústavě.

Prezident má omezené pravomoci

Velmi silná vlna koronaviru zasáhla Tunisko v době, kdy se země snaží hospodářsky postavit na nohy. Rychle přibývá nezaměstnaných a hroutí se státní služby, což podrývá ochotu veřejnosti podporovat demokracii, poznamenává Reuters.

Krize v Tunisku.
Krize v Tunisku. | Foto: Reuters

Saíd byl zvolen jako nezávislý v prezidentských volbách v roce 2019 na pět let a téhož roku se konaly parlamentní volby. Podle ústavy z roku 2014 jsou prezidentovy pravomoci omezeny na zahraniční a vojenskou agendu, takže kritici tvrdí, že nynějšími kroky své pravomoci překračuje.

Saíd se ale odvolal na ústavní článek číslo 80, který mu umožňuje rozpustit parlament v případě "bezprostředně hrozícího nebezpečí". Ústava však požaduje pro vyřešení podobného sporu svolání zvláštního soudu, což se nestalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

před 1 hodinou

V souvislosti s kampaní před nedělními parlamentními volbami v Německu zaznamenala policie více než 4200 trestných činů

Informoval o tom v sobotu list Die Welt, který se dotazoval úřadů v jednotlivých spolkových zemích. V roce 2017 den před parlamentními volbami informovaly úřady o 3660 trestných činech. Velkou většinu zaznamenaných trestných činů tvoří poškození cizí věci, většinou volebních plakátů. Policie se ale musela v souvislosti s volbami zabývat i násilnými trestnými činy či urážkami na cti.

Další zprávy