Tuniský exprezident dostal dalších 16 let vězení

ČTK ČTK
28. 7. 2011 22:55
Prezident utekl ze země, v nepřítomnosti byl souzen za korupci a realitní podvod
Soudce Tuhamí Hafián rozhodoval v nepřítomnosti někdejší hlavy státu
Soudce Tuhamí Hafián rozhodoval v nepřítomnosti někdejší hlavy státu | Foto: Karel Toman

Tunis - Bývalý tuniský prezident Zín Abidín bin Alí byl ve čtvrtek odsouzen v nepřítomnosti k 16 letům vězení za korupci a realitní podvod. Spolu s ním poslal soud do vězení jeho dceru Nasrín na osm a jejího manžela na 16 let.

Jedná se o třetí soudní proces s tuniským exprezidentem, který byl spolu se svou manželkou Lajlou v minulých dvou měsícíchodsouzen k 15 a půl a 35 letům odnětí svobody.

Soud ve čtvrtek vynesl své rozhodnutí po půldenním jednání a zvažování, napsala agentura AFP.

U obou žalob zároveň stanovil náhradu škod.

V prvním případu bin Alí osobně schválil podvodný nákup pozemku v luxusní čtvrti metropole Tunisu pro svoji dceru Nasrín a jejího manžela, kteří po převratu uprchli do Kataru.

Cena prý byla šestkrát nižší, než je běžné. Odsouzeným byla udělena pokuta 30 milionů dinárů (362,8 milionu korun) a nařízena společná náhrada škody tuniskému státu ve výši 20 milionů dinárů (241,8 milionu korun).

Bývalý prezident Zín Abidín bin Alí se skrývá v Saúdské Arábii.
Bývalý prezident Zín Abidín bin Alí se skrývá v Saúdské Arábii. | Foto: Reuters

Druhý případ se týká převodu tohoto pozemku, do kterého prezident osobně zasáhl, do rukou společnosti patřící jeho zeťovi.

Jak uvedla AFP, pozemek přitom byl původně určen pro zeleň. Soud nařídil bin Alímu a jeho zeťovi pokutu ve výši 14 milionů dinárů (169,3 milionů korun) a společnou náhradu škody státu pět milionů dinárů (60,4 milionů korun).

Tento proces s exprezidentem, který v lednu po pádu režimu uprchl z Tuniska a pobývá od té doby v exilu v Saúdské Arábii, je v pořadí již třetí. Počátkem července byl odsouzen k 15 a půl letům vězení a pokutě ve výši 108 000 dinárů (asi 1,3 milionu korun) za držení zbraní a drog a za krádež archeologických předmětů.

Bin Alí a jeho manželka Lajla byli 20. června rovněž odsouzeni k 35 letům vězení a pokutě 91 milionů tuniských dinárů (více než 1,1 miliardy korun) za zpronevěru.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy