Tuniské prezidentské volby vyhrál profesor Saíd. Porazil mediálního magnáta Karúího

ČTK ČTK
13. 10. 2019 21:04
Rozhodující druhé kolo prezidentských voleb v Tunisku zřejmě jasně vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Zvítězil tak nad mediálním magnátem Nabílem Karúím. Uvádí to odhad společnosti Emrhod zveřejněný po uzavření volebních místností.
Kandidát na tuniského prezidenta, univerzitní profesor Kaís Saíd
Kandidát na tuniského prezidenta, univerzitní profesor Kaís Saíd | Foto: ČTK

Podle odhadů společnosti Emrhod získal Saíd 72,5 procenta hlasů, zbytek pak připadl Karúímu. Volební účast podle odhadu činila zhruba 60 procent. Hlasovat mohlo sedm milionů voličů. Karúí, který byl donedávna ve vazbě, ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad.

V prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků. Karúí postoupil do dnešního druhého kola se ziskem 15,6 procenta hlasů, Saíd, který má přezdívku Robocop, získal 18,4 procenta hlasů.

Vítěz dnešního prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy