Tuniské prezidentské volby vyhrál profesor Saíd. Porazil mediálního magnáta Karúího

ČTK ČTK
13. 10. 2019 21:04
Rozhodující druhé kolo prezidentských voleb v Tunisku zřejmě jasně vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Zvítězil tak nad mediálním magnátem Nabílem Karúím. Uvádí to odhad společnosti Emrhod zveřejněný po uzavření volebních místností.
Kandidát na tuniského prezidenta, univerzitní profesor Kaís Saíd
Kandidát na tuniského prezidenta, univerzitní profesor Kaís Saíd | Foto: ČTK

Podle odhadů společnosti Emrhod získal Saíd 72,5 procenta hlasů, zbytek pak připadl Karúímu. Volební účast podle odhadu činila zhruba 60 procent. Hlasovat mohlo sedm milionů voličů. Karúí, který byl donedávna ve vazbě, ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad.

V prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků. Karúí postoupil do dnešního druhého kola se ziskem 15,6 procenta hlasů, Saíd, který má přezdívku Robocop, získal 18,4 procenta hlasů.

Vítěz dnešního prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy