Tuniské prezidentské volby vyhrál profesor Saíd. Porazil mediálního magnáta Karúího

ČTK ČTK
13. 10. 2019 21:04
Rozhodující druhé kolo prezidentských voleb v Tunisku zřejmě jasně vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Zvítězil tak nad mediálním magnátem Nabílem Karúím. Uvádí to odhad společnosti Emrhod zveřejněný po uzavření volebních místností.
Kandidát na tuniského prezidenta, univerzitní profesor Kaís Saíd
Kandidát na tuniského prezidenta, univerzitní profesor Kaís Saíd | Foto: ČTK

Podle odhadů společnosti Emrhod získal Saíd 72,5 procenta hlasů, zbytek pak připadl Karúímu. Volební účast podle odhadu činila zhruba 60 procent. Hlasovat mohlo sedm milionů voličů. Karúí, který byl donedávna ve vazbě, ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad.

V prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků. Karúí postoupil do dnešního druhého kola se ziskem 15,6 procenta hlasů, Saíd, který má přezdívku Robocop, získal 18,4 procenta hlasů.

Vítěz dnešního prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy