Tunely pod povrchem Měsíce mohou pojmout i milionové město. NASA pro ně má využití

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 5. 2016 20:30
Jedna ze sond Grail, kterou k Měsíci vyslal americký úřad NASA, objevila pod povrchem Měsíce více než tucet podzemních jeskyň, které by mohly být využívané jako útočiště pro astronauty při cestování do vesmíru. Analýzy ukázaly, že jsou stabilní a poskytují ochranu před kosmickým zářením a padajícími mikrometeory. Stejné útvary se nacházejí i na Zemi a také na Marsu. Vznikaly prouděním lávy pod povrchem a v budoucnu by mohly sloužit například také jako skladiště zásob.
Měsíc.
Měsíc. | Foto: Thinkstock

Washington - Na Měsíci existují jeskyně, které by podle odborníků mohly sloužit jako útočiště pro astronauty během dlouhodobých cest do hlubokého vesmíru.

Data nasbíraná jednou ze sond Grail, které k Měsíci vyslal americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), odhalila více než tucet takových prostor, které by díky své velikosti mohly poskytnout přístřeší. Využívat by se také daly jako skladiště zásob.

Jeskyně na Měsíci jsou ve skutečnosti lávovými tunely, jejichž existence se potvrdila již před několika lety.

Jejich útroby dokáží chránit před kosmickými paprsky nebo padajícími mikrometeory, které jinak představují velkou hrozbu pro lidské průzkumníky.

"Lávové tunely poskytují úkryt před všemi okolnostmi tohoto nebezpečného prostředí," řekl pro server Space.com člen výzkumného týmu Rohad Sood z univerzity v Indianě.

Lávové tunely existují i na zemském povrchu. Nejznámější jsou na Havaji, ale vyskytují se například také na Sicílii nebo na Galapágách. Vznikají prouděním lávy pod zemským povrchem lávovými kanály, které po nějaké době ztuhnou a vyprázdní se.

Sondy Grail objevily na Měsíci nejméně deset takových tunelů, které nejsou spojeny s žádnými povrchovými útvary. Vědci ale předpokládají, že kromě nich je jich na Měsíci ještě plno relativně malých, které sondy nedokáží zachytit. Ty, které jsou menší než jeden kilometr, z oběžné dráhy Měsíce totiž nejsou viditelné.

Při analýze tunelů ale došli vědci z NASA k překvapivému závěru. Dokonce i tak obrovské podzemní jeskyně, které jsou široké pět kilometrů a dosahují výšky tři kilometry, jsou perfektně stabilní, a tudíž vhodné pro využití astronauty. Tak obrovské tunely by dokázaly pojmout milionové město.

Přestože na Měsíc nevstoupila lidská noha již od roku 1972, mohly by tyto tunely další pokusy o přistání a usazení satelitu ze Země velmi zjednodušit. Nejprve je ale budou muset prozkoumat robotické sondy.

Stejné lávové tunely navíc existují i na Marsu, kde mohou mít stejné využití. Jejich výzkum na bližším Měsíci je ale technologicky méně náročný a levnější.

Při jejich využití na rudé planetě během dlouhých cest do vesmíru už astronauti budou vědět, do čeho jdou. "Měsíc nám poskytne příležitost dozvědět se o lávových tunelech více ještě předtím, než něco zkusíme na Marsu," uzavírá Sood.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy