Tuňákům ve Středomoří zvoní hrana, tvrdí ochranáři

man
13. 3. 2008 10:18
Podle aktivistů rybáři hazardují s přežitím ryby
Blíží se doba, kdy se bez rybí pochoutky budeme muset obejít, nebo ji výrazně omezit ?
Blíží se doba, kdy se bez rybí pochoutky budeme muset obejít, nebo ji výrazně omezit ? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Řím - Přes opakované výzvy k co nejrychlejším opatřením směřuje podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) stav tuňáků ve Středozemním moři ke katastrofě a drastickému úbytku.

Rybářských lodí neustále přibývá, dohodnuté povolené kvóty téměř všechny země překračují a vše ještě více zhoršuje nelegální rybolov.

Výsledkem je ohrožení samotné existence tuňáků ve Středomoří.

Příliš mnoho rybářů

Momentálně brázdí vody Středozemního moře s cílem chytat tuňáky 617 lodí z jedenácti zemí. Dohromady mají kapacitu ulovit a uskladnit na 55 tisíc tun ryb ročně, zatímco mezinárodně povolená kvóta je 26 tisíc tun.

(Článek pokračuje pod grafikou)

Foto: Aktuálně.cz


EU slibuje nápravu

Největšími hříšníky jsou podle WWF Turecko, Chorvatsko, Itálie a Libye.

Evropská unie si například na loňský rok stanovila limit 16 tisíc tun, ale překročila ho o čtyři tisíce tun. Od roku 2009 chce EU po tři roky kvótu snížit, aby se úbytek ryb dorovnal.

Podle WWF je to ale pozdě. "Je třeba konat nyní, ihned. Aby ještě bylo možné zachránit ve Středozemním moři tuňáka modroploutvého," citovala agentura AFP představitele Světového fondu pro ochranu přírody Sergiho Tudelu.

USA navrhly zákaz

Problémy s tuňákem modroploutvým jsou i v Atlantickém oceánu. USA vloni navrhly úplný zákaz jeho lovu na tři roky v Atlantiku i Středomoří..

Podle expertů ale mohou za úbytek ryb hlavně nelegální rybáři, kteří prý mají na svědomí zhruba polovinu všech ulovených tuňáků.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy