Tuňák je v ohrožení, nelovme jej, velí Brusel

Radim Klekner Radim Klekner
9. 6. 2010 19:15
Početní stavy tuňáků v Atlantiku a Středozemním moři klesly o šedesát procent
V mořích omývajících asijské břehy bude lov tuňáků pokračovat zatím dál
V mořích omývajících asijské břehy bude lov tuňáků pokračovat zatím dál | Foto: Reuters

Brusel - Pro japonské obchodníky s rybím masem a milovníky suši přišla dnes z Bruselu špatná zpráva. Evropská komise se rozhodla na celou letošní sezónu zakázat ve východním Atlantiku a Středozemním moři lov tuňáků.

Opatření vstupuje v platnost s úderem dnešní půlnoci. Komise se tak rozhodla zareagovat na neustále se snižující stavy populace nejběžnějšího druhu tuňáka.

"Zákaz lovu je nezbytný k ochraně ohrožených stavů tuňáka obecného," citoval deník Le Monde ze stanoviska evropské komisařky pro otázky rybolovu Marie Damanakiové.

Rozhodnutí okamžitě kritizovala ekologická organizace Greenpeace, která upozornila na skutečnost, že zákaz se týká pouze lodí plujících pod vlajkami členských států unie. Znamená to, že čtyřicet procent kvót stanovených pro lov tuňáků a udělených jiným zemím zůstane nedotčeno.

176 tisíc dolarů

Ekologická organizace She Shepherd v neděli oznámila, že se připojí ke Greenpeace a začne zákaz lovu prosazovat násilím. Lodě ekologických aktivistů se v Atlantiku pravidelně střetávají s rybářskými kutry, kterým se snaží zabránit v lovu tuňáků.

Ekologové upozorňují, že početní stavy těchto ryb klesly v Atlantiku díky intenzivnímu lovu v letech 1997 až 2007 o šedesát procent.

V březnu se země, jež podepsaly Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženým druhy (CITES) přitom na ochraně tuňáka nedokázaly dohodnout.

Podstatná část uloveného tuňáčího masa končí jako suši
Podstatná část uloveného tuňáčího masa končí jako suši | Foto: Reuters

Návrh příslušné rezoluce předložené Monakem a požadující na mezinárodní konferenci v katarském Dauhá zákaz lovu podpořilo pouze dvacet zemí, osmašedesát hlasovalo proti.

Výsledek hlasování tehdy Japonsko, jehož trh spotřebovává osmdesát procent středomořských úlovků tuňáka, komentovalo s tím, že zákaz by znamenal kolaps trhů s rybím masem a ohrožení desetitisíců pracovních míst.

Loni v listopadu snížila Mezinárodní komise pro ochranu tuňáků v Atlantiku (ICCAT) celosvětové kvóty na lov tuňáka o čtyřicet procent na 13 500 tun ročně.

Tuňák obecný dorůstá délky až dva metry a váhy půl tuny.

Počátkem roku byl tuňák vážící 232 kilogramů vydražen na rybím trhu v Tokiu za 176 tisíc dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy