Tuleni přicházejí o sluch. Může za to hluk na frekventovaných námořních trasách

Zahraničí Zahraničí
5. 5. 2017 21:15
Vědci tvrdí, že síla hluku pod mořskou hladinou u britských břehů je stejně intenzivní jako hluk v centrech velkých měst. Někteří tuleni pak podle studie zveřejněné v časopise Journal of Applied Ecology kvůli tomu trpí dočasnou ztrátou sluchu.
Tuleň šedý pod mořskou hladinou.
Tuleň šedý pod mořskou hladinou. | Foto: ČTK

Londýn - Pod mořskou hladinou kolem Britských ostrovů je čím dál větší hluk. A doplácejí na to tuleni.

Vědci přirovnávají úroveň lomozu v místech, kudy vedou frekventované lodní trasy, k síle hluku v centrech velkých měst.

"Stejně jako lidé žijí v rušných hlučných městech, tak žijí někteří tuleni v oblastech, kde je hustá lodní doprava a s tím i související hluk," řekla listu The Guardian Esther Jonesová z University of St. Andrews.

Ekoložka upozorňuje, že okolo Vellké Británie vedou jedny z nejrušnějších námořních tras na světě. Hřmot pod hladinou navíc posledních 30 let neustále narůstá.

Její tým sestavil mapy reflektující vliv lodní dopravy okolo Britských ostrovů na tuleně šedé a tuleně obecné a zkoumal například hladinu hluku, které jsou tuleni vystaveni u severovýchodního pobřeží Skotska.

Vědci díky tomu zjistili, že hluk z dopravy byl tak silný, že z celkem 28 zkoumaných jedinců na 20 tuleňů dokonce dočasně ztratilo sluch.

Jonesová navíc upozorňuje na to, že zátěž bude pro zvířata čím dál více nesnesitelná, protože urbanizace mořského prostředí bude nadále nevyhnutelně pokračovat. A je na lidech, aby se škodlivé účinky na mořský svět snažili omezit.

"S faktorem chronického hluku v oceánu by se mělo počítat při plánování námořních tras v chráněných mořských oblastech," tvrdí ekoložka.

"Musíme nyní začít posuzovat jakékoliv změny v chování tuleňů, které jsou způsobené tím, že zvířata dlouhodobě čelí hluku pod mořskou hladinou. Pak pochopíme důsledky těchto změn pro jednotlivce a pro celou populační dynamiku," řekla Jonesová.

Vědci, jejichž závěry publikoval časopis Journal of Applied Ecology, se teď chystají připevnit k tuleňům nahrávací zařízení, které bude snímat zvuk a také pohyb zvířat. Chtějí tak zjistit, jak hluk ovlivňuje jejich chování.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března ale epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy