Tudy vede cesta k vítězství: Bleskový úder na Melitopol otevře Ukrajině dveře na Krym

Martin Novák Štefan Novák Martin Novák, Štefan Novák
11. 4. 2023 6:06
Ukrajina se přes zimu ubránila ruským úderům a chystá protiofenzivu s cílem dobýt zpět území, které nyní ovládají vojska Kremlu. Aby Kyjev v déle než rok trvající válce zvítězil, potřebuje napadnout ruské pozice z několika směrů a přetnout jejich zásobovací trasy. Grafika Aktuálně.cz znázorňuje, kudy by mohl vést očekávaný ukrajinský protiúder.

Které území ovládá Ukrajina a které Rusko?

Mapa Ukrajina 10.4.2023

Foto: Aktuálně.cz | Zdroj: The Study of War

Ukrajina čekala na dodávky zbraní od spojenců a lepší počasí. Jako nejpravděpodobnější doba začátku operace se očekává začátek až polovina května. V Kyjevě se hovoří o dvou směrech ofenzivy. Na severovýchodě v Luhanské oblasti, na jihu ze Záporožské a Chersonské oblasti k Azovskému moři.

Možné směry ukrajinské protiofenzivy

Pro více informací klikněte na jednu ze tří ikon

mapa Ukrajina Postup
i
i
i
x
Ukrajina, Rusko, miny

Foto: Reuters

Ofenziva v Luhanské oblasti

Ukrajinské dělostřelectvo, pěchota a obrněná technika musí na začátku překonat ruská minová pole, zákopy a obranné pozice. Jedná se o otevřený, rovinatý a málo zalesněný terén. Rusové stačili vybudovat zákopy dlouhé desítky kilometrů a rozmístit velké zábrany jehlanovitého tvaru, známé jako dračí zuby.

x
Melitopol je okupován od 26. února 2022, třetího dne agrese.

Foto: Reuters

Ofenziva na Melitopol

Klíčovým se zdá být dobytí Melitopolu a přetnutí okupovaného území na dvě části. V uplynulých dvou týdnech ukrajinská armáda v tomto městě ostřeluje strategické cíle, například sklady paliva nebo železnici. Postup by umožnil ukrajinskému dělostřelectvu bombardovat klíčové ruské pozice na Krymu.

x
Ukrajina, Rusko, zákopy, Krym

Foto: Profimedia.cz

Ofenziva na Krym

Satelitní snímky ukazují desítky kilometrů nově vybudovaných ruských zákopů podél pobřeží Krymu. Obranné pozice Rusové hloubí hlavně na severním a západním pobřeží poloostrova, kde se dá očekávat případný ukrajinský nápor. Výhodou vojsk Kremlu je početné loďstvo, rozmístěné v Černém moři, protože z plavidel mohou Rusové odpalovat rakety na pevninu.

Foto: Aktuálně.cz | Zdroj: The Study of War

Cíl: Ukázat Putinovi, že Ukrajina nekapituluje

Ukrajinci v posledních měsících shromažďují tanky, obrněné transportéry, houfnice i velké zásoby munice, které dostávají od spojenců. Nové jednotky procházejí výcvikem. Kolik vojáků Kyjev nasadí do operace s cílem získat zpět okupovaná území, samozřejmě není známo. Do podzimní ofenzivy v Chersonské oblasti Ukrajina nasadila přibližně 35 tisíc vojáků.

Generální štáb ukrajinské armády žádal po spojencích i zbraně, kterými může zasahovat základny a sklady v západním Rusku. Není jasné, zda je má Ukrajina k dispozici a jak moc například USA souzní s taktikou úderů na ruské území. Oficiálně dosud Američané tvrdili, že Ukrajina má právo útočit na svém území.

Ukrajina potřebuje úspěch na bojišti také pro případná mírová jednání a k tomu, aby při nich měla v rukách větší trumfy. Podle amerického Institutu pro studium války má být cílem přimět ruského prezidenta Vladimira Putina k závěru, že Kreml nemůže dosáhnout svých cílů vojenskou cestou a není schopen donutit Ukrajinu ke kapitulaci.

Ukrajina, vojáci, zákopy

Foto: Reuters

Statická frontová linie

Ukrajinci už během uplynulého roku dokázali Rusy několikrát zaskočit a uspět na bojištích přesto, že jim mnozí zahraniční vojenští experti a analytici nevěřili. V březnu 2022 obránci odrazili ruský pokus o ovládnutí Kyjeva. Později na podzim překvapující ofenzivou osvobodili Charkovskou oblast a v listopadu donutili ruskou armádu opustit Cherson.

Od loňského listopadu se frontové linie příliš neposunuly. Poslední velký ruský postup se odehrál loni v létě, když invazní armáda dobyla města Severodoněck a Lysyčansk na Donbasu. Od té doby žádný významný územní zisk nezaznamenala. Vojska Kremlu v Bachmutu a okolí postupují jen pomalu a za cenu obrovských ztrát.

Vedení ukrajinské armády a prezident Volodymyr Zelenskyj zdůvodňovali urputnou obranu strategicky nedůležitého Bachmutu taktikou vyčerpání ruských sil. Rusové ale nepostoupili ani na jiných úsecích fronty.

Okupanti neuspěli ani s taktikou úderů na ukrajinskou infrastrukturu. Země přežila zimu i s výpadky elektřiny a adaptovala se na novou realitu.

Jak se týden po týdnu měnila fronta

 

Právě se děje

Další zprávy