Tsiprase čeká krušný návrat do Řecka. S dohodou i bez ní

Martin Novák Martin Novák
22. 6. 2015 16:40
Ústupky řecký premiér rozladí část svých voličů, spolustraníků a odbory. Paradoxně ho může zachránit opozice, jejíž politiku tolik kritizoval.
Alexis Tsipras v Evropském parlamentu.
Alexis Tsipras v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters

Atény/Brusel  - Dohoda, nebo nedohoda. Tak či onak čekají řeckého premiéra Alexise Tsiprase po návratu domů problémy.

Pokud se s věřiteli do konce června dohodne a v něčem ustoupí, pro část svých voličů a členů vlastní strany bude zrádcem.

Když se nedohodne, Řecko pod jeho vedením zamíří do nebezpečných vod státního bankrotu a odchodu z eurozóny.

Poslední zprávy z Atén hovoří o tom, že po měsících neoblomnosti řecká vláda zřejmě přece jen něco ze svého programu obětuje, aby si zajistila pokračování finanční pomoci a udržela v zemi euro.

Snížit důchody Tsipras nehodlá, ale je ochoten přistoupit na zvýšení HDP u potravin (nikoliv však u odběru elektřiny) a zvýšit daně bohatším Řekům.

S touto položkou by teoreticky levicový premiér neměl mít takový problém, ale předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl v rozhovoru pro časopis Der Spiegel, že ještě nedávno byla Tsiprasova reakce na podobný plán "méně nadšená, než bych čekal".

Řekové chtějí euro i konec škrtů

Hlavní náměstí Syntagma v centru Atén bylo v posledních dnech svědkem demonstrací jak za zachování eura, tak za odmítnutí dalších úspor a škrtů.

Opakované průzkumy ukazují, že většina Řeků by nejraději měla obojí. Dohodu s věřiteli a pokračování záchranného programu se setrváním v eurozóně, ale bez tvrdého šetření.

Vládnoucí Syriza se už začíná štěpit. Levicoví radikálové založili platformu, která prosazuje konec jednání o splácení dluhu a omezení pohybu kapitálu. V parlamentu má tato frakce přibližně třicet poslanců z celkového počtu 149, kterými Syriza po lednových volbách disponuje.

Bouřit se budou odbory a nejistá je i další podpora koaličního partnera, euroskeptické strany Nezávislí Řekové. Její šéf a ministr obrany Panos Kammenos pohrozil, že odejde z vlády, pokud se zvýšení DPH bude týkat turistického sektoru. "Klidně ať padne vláda," uvedl.

Jestliže se premiér Tsipras s lídry zemí eurozóny dohodne, Řecko zaplatí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) splátku ve výši 1,6 miliardy eur a bude moci čerpat další pomoc ve výši 7,2 miliardy eur.

Při hlasování v parlamentu se pravděpodobně bude moci spolehnout na opozici. Ta ho tvrdě kritizuje a obviňuje ze zavedení Řecka ke kolapsu, ale je připravena ho podpořit, když půjde o udržení země v eurozóně.

Řecký parlament
Autor fotografie: Reuters

Řecký parlament

Celkový počet křesel: 300

VLÁDA

Syriza: 149

Nezávislí Řekové: 13

PROEVROPSKÁ OPOZICE

Nová demokracie: 76

Potami: 17

PASOK: 13

DALŠÍ OPOZICE

Zlatý úsvit: 17

Komunistická strana: 15

Zdroj: Martin Novák

"Pokud půjde dohoda ke schválení do parlamentu, budeme hlasovat pro. Ne kvůli tomu, že souhlasíme s Tsiprasem. Naopak, většinou s ním nesouhlasíme. Udělal chyby. V tom, jaké lidi poslal na vyjednávání, jaké návrhy položil na stůl, jak dlouho vyjednával," uvedl šéf strany Potami Stavros Theodorakis.

Vládní koalice má ve 300členném parlamentu většinu dvanácti hlasů. Syriza má 149 poslanců, Nezávislí Řekové třináct.

Proevropskou opozici tvoří pravicová Nová demokracie (76 mandátů), Potami (17 křesel) a Panhelénské socialistické hnutí PASOK (13 poslanců).

Další dvě opoziční strany téměř jistě žádnou dohodu s věřiteli nepodpoří. Komunistická strana Řecka (15 mandátů) a krajně pravicový Zlatý úsvit (17 křesel).

 

Právě se děje

Další zprávy