Řecko se chystá na další volby. Opozice zřejmě vládu nesloží

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2015 18:34
Většina znalců se kloní k tomu, že se opozici nepodaří získat dostatek spojenců a že se budou konat volby. Pětadvacet poslanců Syrizy mezitím oznámilo svůj odchod ze strany, založí vlastní partaj.
Vangelis Meimarakis.
Vangelis Meimarakis. | Foto: Reuters

Atény - Řecko se po čtvrteční demisi vlády premiéra Alexise Tsiprase začalo chystat na letos v pořadí již druhé předčasné parlamentní volby. Ty by se měly konat zhruba za měsíc.

Řecký prezident Prokopis Pavlopulos formálně pověřil vůdce opoziční strany Nová demokracie Evangelose Meimarakise sestavením nové vlády. Lídr partaje, která v lednových volbách skončila druhá, na to má tři dny.

Většina znalců se ale kloní k tomu, že se mu nepodaří získat dostatek spojenců a že se budou konat předčasné volby, o které hlavu státu při své demisi požádal i dosavadní premiér Alexis Tsipras. Nejčastěji se v médiích hovoří o 20. září jako o jejich termínu. Konečné slovo ale má v tomto směru prezident.

Na sestavení vlády má podle řecké ústavy nárok nejprve druhá a následně i třetí nejsilnější parlamentní strana. Pokud neuspějí, prezident zřejmě jmenuje úřednický kabinet, který zemi povede do předčasných voleb. V čele kabinetu by měla stanout stanout předsedkyně nejvyššího soudu.

25 poslanců opustilo Syrizu, zakládají vlastní stranu

Politické manévry v Řecku ve čtvrtek odstartovala demise dosavadního premiéra Alexise Tsiprase a jeho vlády. Tsipras ve čtvrtečním televizním projevu k občanům prohlásil, že voliči mají dostat příležitost se znovu vyjádřit k dalšímu směřování země. Vláda vyjednáním podmínek nového záchranného programu vyčerpala svůj mandát z rovněž předčasných voleb, které se konaly naposledy v lednu tohoto roku.

Tsiprasova rezignace s sebou přinesla i částečný rozpad doposud vládní Syrizy. Pětadvacet poslanců v pátek ráno oznámilo, že Koalici radikální levice opouštějí a založí vlastní stranu.

Nová strana se bude jmenovat Lidová jednota a povede ji bývalý ministr energetiky Panajotis Lafazanis, který patřil k vnitrostranické extrémní levicové opozici. Tsipras ho při červencových změnách ze své vlády odvolal.

S 25 mandáty se Lidová jednota stává třetím nejsilnějším parlamentním blokem po formaci SYRIZA a opoziční Nové demokracii.

Nová strana může dostat šanci na sestavení vlády

Řecké sdělovací prostředky zveřejnily jmenný seznam odpadlíků a komentátoři poukázali na to, že na seznamu není bývalý ministr financí Janis Varufakis ani předsedkyně parlamentu Zoi Konstantopulosová. Oba přitom patřili mezi kritiky třetího záchranného programu pro Řecko, kvůli němuž musel Tsipras v minulých týdnech přistoupit na rozsáhlé škrty. Pro vládní návrh ale nezvedla ruku skoro třetina poslanců SYRIZY.

K rebelům patří poslanec Kostas Isichos, který řekl televizi Mega, že coby třetí nejsilnější formace v parlamentu může Lidová jednota dostat šanci na sestavení vlády, jestliže se to nepodaří Nové demokracii.

Podle ústavy má v případě neúspěchu druhé nejsilnější partaje šanci na sestavení vlády i třetí nejsilnější parlamentní strana, kterou dosud byl nacionalistický Zlatý úsvit. Má však jenom 17 mandátů, takže Lidová jednota se ocitá před ním. Tsipras už ve čtvrtek požádal prezidenta, aby vypsal co nejdřív nové volby.

EU: Udělejte rychlé volby, ať se nezbrzdí reformy

Evropští politici považují rezignaci řeckého premiéra Alexise Tsiprase za krok k upevnění podpory pro záchranný program. Investoři se však obávají, že by předčasné volby mohly vést k průtahům při zavádění reforem.

Evropská unie i Německo vyzvaly Řecko k bezodkladnému uskutečňování přislíbených reforem. Brusel prohlásil, že nemá obavy z neuskutečnění reforem. Německá kancléřka Angela Merkelová očekává, že Atény sliby splní bez ohledu na výsledky voleb. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pátek Řecko vyzval, aby volby uspořádalo co nejrychleji, a vyhnulo se tak odkladům při zavádění reforem, s nimiž Řeckou souhlasilo jako podmínkou k poskytnutí třetího balíčku pomoci.

Velká část evropského tisku se shoduje, že nové volby v Řecku by mohly přinést stabilitu a posílit reformní kurz. Španělský El Mundo se domnívá, že odstoupení Tsiprase po sedmi měsících v úřadu potvrzuje, že populistické sliby nejsou uskutečnitelné a pro zemi mohou mít katastrofální následky. Francouzský Le Monde se domnívá, že Tsipras by se svým odvážným plánem zajistit si v září stabilnější parlamentní většinu mohl neuspět. Nizozemský De Telegraaf soudí, že Řecko potřebuje proevropskou vládu.

Řecký tisk je rozpolcený. Konzervativní deník Kathimerini se domnívá, že Tsipras chce prostřednictvím voleb zúčtovat s nejlevicovějším křídlem své strany. Volby chce prý uspořádat předtím, než se začnou uskutečňovat bolestivé reformy nového úsporného programu. Ty přitom řecké ekonomice zasadí tvrdou ránu, domnívá se deník. Jiný konzervativní list Eleftheros Typos volby označuje za Tsiprasův bankrot. Stranický deník Tsiprasovy formace Avgi naopak doufá, že Tsipras si díky volbám zajistí silný mandát.

Ekonomický komentátor britského listu Financial Times Martin Sandbu se domnívá, že volby v Řecku vyvolávají pochyby o demokracii v eurozóně.

 

Právě se děje

Další zprávy