Trumpův zeť Kushner pobýval blízko iráckého Mosulu. Zúčastnil se schůzky armádních velitelů

ČTK ČTK
4. 4. 2017 18:45
Zeť a poradce amerického prezidenta Jared Kushner v úterý navštívil iráckou základnu poblíž Mosulu, kde se zúčastnil operační schůzky amerických a iráckých armádních velitelů. Kushner je v Iráku od pondělka spolu se šéfem sboru náčelníků štábů americké armády Josephem Dunfordem. Agentura AP upozornila na nestandardní okolnosti kolem Kushnerovy cesty a jejího zabezpečení. Informace o ní se objevily už v neděli večer a v době, kdy byl Kushner ještě v letadle a do Iráku teprve mířil. Podobné cesty se přitom tají, dokud daná osoba nedorazí.
Zeť a poradce amerického prezidenta Jared Kushner.
Zeť a poradce amerického prezidenta Jared Kushner. | Foto: ČTK

Bagdád - Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý navštívil iráckou základnu vzdálenou asi 16 kilometrů od Mosulu. Podle agentury Reuters se tam Jared Kushner zúčastnil operační schůzky amerických a iráckých armádních velitelů. Irácká armáda s pomocí mezinárodní koalice, jíž velí USA, bojuje o Mosul proti Islámskému státu od loňského října.

Kushner je v Iráku od pondělka spolu se šéfem sboru náčelníků štábů americké armády Josephem Dunfordem.

V úterý odjeli Kushner a Dunford do Hammám al-Alílu u Mosulu, kde se konala operační porada amerických a iráckých velitelů. Kushner tam podle Reuters řekl, že dobytí Mosulu bude "vítězstvím pro svět".

Agentura AP upozornila na nestandardní okolnosti kolem Kushnerovy cesty a jejího zabezpečení. Informace o ní se objevily už v neděli večer a v době, kdy byl Kushner ještě v letadle a do Iráku teprve mířil. Z bezpečnostních důvodů se většinou cesty do problematických destinací, jakou Bagdád je, tají v dohodě s novináři, dokud daná osoba nedorazí.

"Je dlouhodobou praxí vyhnout se ohlášení návštěvy vysoce postavených amerických činitelů do válečných zón předem. Důvod je zřejmý. Nechcete nepříteli poskytnou žádnou informaci, která by mu pomohla na delegaci zaútočit, zejména tam, kde bojové linie nejsou jasné," citovala AP George Littlea, který působil jako mluvčí bývalého ministra obrany Leona Penetty.

 

Právě se děje

Další zprávy