Trumpův soudce "zradil" prezidenta. Zastal se LGBT lidí ve sporu, který štěpí USA

Daniel Anýž Daniel Anýž
16. 6. 2020 15:14
Uprostřed rasově podkreslených nepokojů v USA vydal tamní Nejvyšší soud zásadní rozhodnutí v jiné společenské problematice. Soud v pondělí rozhodl, že američtí zaměstnavatelé nesmějí diskriminovat zaměstnance kvůli jejich sexuální orientaci či identitě.
Stephen Cabral a Brendan Byrnes na pochodu v New Yorku po rozhodnutí Nejvyššího soudu USA.
Stephen Cabral a Brendan Byrnes na pochodu v New Yorku po rozhodnutí Nejvyššího soudu USA. | Foto: Reuters

Nejvyšší soud USA se ve svém pondělním verdiktu odvolal na přelomový zákon z roku 1964 (Civil Rights Act). Tehdy Kongres zakotvil rovnoprávnost mužů a žen v americké společnosti.

Nyní se tento pohled, kdy zaměstnavatelé nesměli nikoho diskriminovat kvůli pohlaví, rozšířil i na homosexuály, lesby, transsexuály a další skupiny lidí, kteří deklarují vlastní sexuální identitu (LGBTQ).

Obdobné zákony sice už platí ve dvaadvaceti státech USA, výnos Nejvyššího soudu je ovšem první obdobnou federální normou, která je závazná pro celé Spojené státy.

"Zaměstnavatel, který vyhodí někoho jen proto, že je gay nebo transsexuál, porušuje zákon," stojí v odůvodnění verdiktu. Ten je neobvyklý ještě jednou věcí - schválen byl v poměru šest ku třem. Ke čtyřem liberálním soudcům se přidal i předseda soudu John Roberts a také konzervativní soudce Neil Gorsuch, kterého do Nejvyššího soudu v roce 2017 nominoval současný prezident Donald Trump.

Právě Gorsuch, u kterého se očekávalo, že bude zastávat konzervativní právnický a společenský pohled, je autorem odůvodnění většinového rozhodnutí soudu. To navíc říká: "Diskriminací homosexuálů (či leseb) zaměstnavatel záměrně trestá muže za to, že je přitahují muži, a ženy za to, že je přitahují ženy."

Pro prezidenta Trumpa a voliče, kteří ho ve volbách v roce 2016 podpořili kvůli jeho slibu, že obsadí Nejvyšší soud konzervativně smýšlejícími soudci, je pondělní verdikt velkým rozčarováním. "Četl jsem rozhodnutí a někteří lidé tím byli překvapeni, ale rozhodlo se a my s tím budeme žít. Jde o velmi silné rozhodnutí," komentoval verdikt Trump.

Joe Biden, Trumpův demokratický vyzyvatel do listopadových prezidentských voleb, verdikt jednoznačně přivítal. "Nejvyšší soud dnes potvrdil jednoduchou, ale zásadní americkou myšlenku, že každá lidská bytost si zaslouží respekt a důstojnost," uvedl Biden.

Vyhazov za softbal

Nejvyšší soud při posuzování této věci spojil do jedné kauzy tři původně nezávislé případy. Ve všech šlo shodně o to, že zaměstnanci se cítili diskriminováni, a ve všech případech byli nakonec i propuštěni kvůli sexuální orientaci.

Než jejich původní žaloby dospěly až k nejvyšší soudní instanci USA, dožil se pondělního konečného verdiktu pouze jeden z nich, dnes šestapadesátiletý Gerald Bostock z Atlanty.

Od roku 2003 pracoval Bostock, který je gay, pro okresní správu Clayton County ve státě Georgia v programu na podporu dětí a mladistvých z problémových rodin. Neměl žádné problémy, dokud se v roce 2013 nezačal účastnit amatérské softbalové ligy pro gaye.

Pak na jeho sexuální orientaci upozornili lidé z jeho okolí a Gerald Bostock byl propuštěn kvůli "chování, které se neslučuje se zaměstnáním v okresní správě". Původní žalobu Bostock podal před sedmi lety.

"Neudělal jsem nic špatného a teď to mám potvrzeno od Nejvyššího soudu USA. Je to mnohem širší než jen o mé osobní situaci. Má to dopad na nás všechny," komentoval Bostock pondělní verdikt.

Je to vítězství…

Verdikt rozštěpil americkou společenskou scénu. Demokraté, organizace za lidská práva a také velké deníky, jako jsou New York Times a Washington Post, rozhodnutí jednoznačně přivítali.

Podle Torie Osbornové, jedné z vůdčích aktivistek za práva gayů a leseb v USA, je pondělní verdikt ještě důležitější, než když v roce 2015 Nejvyšší soud uzákonil homosexuální manželství.

"Je větší v tom smyslu, že bude mít vliv na miliony a miliony životů, je to přelom," uvedla Osbornová. A verdikt přivítaly i některé výrazné osobnosti, například Tim Cook, šéf technologické společnosti Apple.

"Jsem vděčný za dnešní rozhodnutí Nejvyššího soudu. LGBTQ lidé si zaslouží na pracovištích a všude ve společnosti rovnocenný přístup," napsal Cook, který je sám gay, na Twitter.

… ne, je to prohra

Konzervativní a náboženské organizace a také například list Wall Street Journal naopak varují, že rozhodnutí Nejvyššího soudu, které budou teď muset respektovat i zaměstnavatelé ve státech, kde obdobná norma zatím neplatila, vyvolá velké problémy a hromadné žaloby.

"Křesťanské organizace by neměly být nikdy nuceny k tomu, aby zaměstnávaly lidi, kteří nesouzní s jejich vírou v Bibli, a nemělo by jim být bráněno, aby ukončily zaměstnanecký poměr s lidmi, jejichž životní styl podrývá smysl a cíle těchto organizací," uvedl v písemném prohlášení známý evangelikánský kazatel Franklin Graham.

Konzervativní člen Nejvyššího soudu soudce Samuel Alito pak ve svém menšinovém "disentním" komentáři verdiktu varoval, že rozhodnutí "ohrozí svobodu náboženství, svobodu slova, soukromí a bezpečí osob".

Podle soudce Alita si transsexuální lidé budou například nárokovat vstup do sportovních klubů, které jsou dosud vyhrazeny mužům nebo ženám. Obdobně si prý budou vymáhat vstup do podle pohlaví oddělených prostor, jako jsou šatny či toalety.

Veřejné mínění ale podle průzkumů stojí spíše na straně verdiktu Nejvyššího soudu. Podle průzkumu Gallupova ústavu z loňského června 53 procent Američanů podporovalo nové zákony proti diskriminaci lidí z LGBTQ komunit.

Bílá Amerika se po Afroameričanech od nepaměti vozí. Trump nastolil dojem, že je v pořádku projevovat se xenofobně, míní hudebník žijící v New Yorku. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 3 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy