Trumpův poradce byl v kontaktu s ruským velvyslancem. Volali si, než Obama vyhostil ruské diplomaty

ČTK ČTK
13. 1. 2017 17:40
Trumpův hlavní bezpečnostní poradce Michael Flynn byl často v kontaktu s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem, napsala agentura AP s odvoláním na vládní zdroj. Měli si telefonovat například krátce před tím, než Barack Obama vyhostil z USA 35 ruských diplomatů kvůli hackerským útokům.
Trumpův poradce Michael Flynn
Trumpův poradce Michael Flynn | Foto: Reuters

Washington - Vláda odcházejícího prezidenta Baracka Obamy ví o častých kontaktech hlavního bezpečnostního poradce nastupující hlavy státu Donalda Trumpa s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. S odvoláním na vysoce postavený vládní zdroj to oznámila agentura AP a list The Washington Post.

Jeden z kontaktů poradce Michaela Flynna s ruským velvyslancem se podle AP uskutečnil v den, kdy Obama z USA vyhostil 35 ruských diplomatů kvůli skandálu s údajným hackerskými útoky na USA řízenými Moskvou. Podle deníku The Washington Post dokonce Flynn ten den s velvyslancem několikrát telefonoval.

Trumpův štáb v pátek Flynnovy kontakty potvrdil s tím, že oba muži spolu hovořili ještě před zprávou o vyhoštění diplomatů. Předmětem besedy prý byl možný telefonát mezi Trumpem a Vladimirem Putinem po prezidentské inauguraci plánované na 20. leden.

Den po zprávě o vyhoštění ruských diplomatů Kreml oznámil, že krok ponechá bez reakce. Trump Moskvu za zdrženlivost pochválil. "Pokud Flynn odradil Rusy od odvetného kroku, je to možná dobrá zpráva. Ale potřebujeme znát fakta," konstatoval washingtonský list.

Při své čtvrteční tiskové konferenci, první po vítězných volbách, se Trump dotazu na kontakty svého štábu s Rusy vyhnul, upozornil The Washington Post.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy