Trumpův pomocník byl zatčen a obviněn, prosazoval zájmy Spojených arabských emirátů

ČTK ČTK
21. 7. 2021 6:23
Miliardář a dlouholetý pomocník bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Thomas Barrack byl v úterý zatčen v Los Angeles na základě obvinění, že pracoval jako agent cizího státu, informovala stanice BBC.
Bývalý americký prezident Donald Trump.
Bývalý americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Barrack, který působil jako přední Trumpův poradce během jeho prezidentské kampaně v roce 2016, čelí obvinění, že během kampaně i po ní nezákonným způsobem prosazoval zájmy Spojených arabských emirátů (SAE).

Barrack, zakladatel mezinárodní investiční firmy Colony Capital, byl obviněn ze spiknutí, maření spravedlnosti a také z toho, že během výslechu v roce 2019 poskytl Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) několik nepravdivých prohlášení.

Zároveň s Barrackem byli obviněni také další Američan a občan Spojených arabských emirátů, který podle žalobců působil jako prostředník vládců blízkovýchodní země.

Barrack podle obvinění například v květnu roku 2016 dostal do Trumpova projevu výroky oslavující SAE. Návrh projevu byl údajně nejdříve zaslán občanovi SAE, aby ho předal představitelům ve své vlasti. Muži se také údajně dohodli, že budou prosazovat na post amerického velvyslance ve Spojených arabských emirátech takové kandidáty, které upřednostňovalo Abú Dhabí.

Barrack tak rozšířil řady Trumpových trestně stíhaných poradců. Mezi nimi figuruje Paul Manafort, který řídil exprezidentovu kampaň, nebo někdejší Trumpův právník Michael Cohen.

 

Právě se děje

Další zprávy