Trumpův exporadce Flynn promluví o Rusech výměnou za imunitu před stíháním

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 3. 2017 17:46
"Žádný soudný člověk, kterému radí právník, nepřistoupí ve vysoce zpolitizovaném prostředí honu na čarodějnice na podrobení se výslechu bez záruk, že nebude nespravedlivě stíhán," uvedl Flynnův právník Robert Kelner. Informaci přinesl list The Wall Street Journal. Flynn po Trumpově nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce. Po 24 dnech v úřadu ale musel odstoupit kvůli svým nejasným vazbám na Rusko.
Michael Flynn.
Michael Flynn. | Foto: Reuters

Washington - Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn je prý ochoten vypovídat o vazbách Trumpova blízkého okolí na Rusko výměnou za imunitu před stíháním.

O Flynnově údajné nabídce Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) a vyšetřujícím komisím obou komor Kongresu informoval list The Wall Street Journal.

Flynnův právník Robert Kelner v písemném prohlášení uvedl, že jeho klient hodlá hovořit o "svém příběhu", ale žádá o ochranu před "nespravedlivým pronásledováním".

"Žádný soudný člověk, kterému radí právník, nepřistoupí na to, že ve vysoce zpolitizovaném prostředí honu na čarodějnice se podrobí výslechu bez záruk, že nebude nespravedlivě stíhán," uvedl Kelner s tím, že Flynn chce imunitu, protože se obává nepříjemností od americké justice.

"Mike Flynn by měl o imunitu požádat, neboť je to ze strany médií a demokratů hon na čarodějnice historických rozměrů," napsal Trump. Ve svém tweetu rovněž uvedl, že zmíněný hon na čarodějnice byl rozpoután jen kvůli tomu, aby demokraté a jim nakloněná média našli zástupnou výmluvu pro loňskou volební porážku jeho rivalky Hillary Clintonové.

"Nepodložená obvinění"

Kelner se v prohlášení vyvaroval vyjádření k tomu, zda se Rusko pokoušelo pomoci Trumpovi vyhrát loňské prezidentské volby. Zdůraznil však, že média byla zaplavena "nepodloženými obviněními, pobuřujícími nařčeními ze zrady a zvrácenými posměšky".

Flynn po Trumpově nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce. Po 24 dnech v úřadu ale musel odstoupit kvůli svým nejasným vazbám na Rusko.

Flynn totiž viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi neřekl nedopatřením.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v Archangelsku znovu důrazně popřel, že by se Moskva snažila zasahovat do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Tato tvrzení jsou podle něj "lži a výmysly namířené proti Rusku a provokace".

BBC připomněla, že právě Flynn na volebním sněmu republikánů dirigoval skandované volání po uvěznění Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové kvůli prohřeškům s používáním soukromého serveru pro elektronickou poštu. Později rezolutně odmítal jako nepřijatelnou myšlenku, že by poradci Clintonové měli dostat imunitu. "Když potřebujete získat imunitu, tak to znamená, že jste pravděpodobně spáchali zločin," řekl tehdy televizi NBC News.

Jsem silně proti globalizaci, svět nebyl nikdy tak nestabilní, jako je dnes, říká režisér Emir Kusturica. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy