Trumpův efekt, který nikdo nečekal. Americký prezident vyvolal u charity "dárcovství ze vzteku"

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 3. 2017 18:05
Téměř okamžitě po zvolení nového amerického prezidenta se začaly neziskovým organizacím, které se stavěly proti navrhované politice Donalda Trumpa, hrnout peněžní dary. Mezi lidmi panovala obava, že Trumpovy kroky odstřihnou od státních peněz skupiny hájící práva žen, homosexuálů či přistěhovalců. To vyvolalo nebývalou vlnu solidarity. Například organizaci Planned Parenthood přispělo během tří měsíců od voleb přes 400 000 lidí.
Únorová demonstrace na podporu organizace Planned Parenthood.
Únorová demonstrace na podporu organizace Planned Parenthood. | Foto: Reuters

Washington - Už během předvolební kampaně Donald Trump kritizoval některé nevládní organizace, které se zabývají podporou životního prostředí, práv žen na potrat, homosexuálů a přistěhovalců.

Po jeho zvolení americkým prezidentem se však stalo něco, s čím žádná charitativní ani nezisková organizace nepočítala. Některým až rekordně stoupla výše příspěvků od soukromých dárců.

Neočekávanou vlnu solidarity zapříčinil hlavně strach z ohlašované politiky, která má skoncovat s podporou některých zájmových skupin.

Trump navíc už stihl zrušit státní financování neziskových organizací, které provádějí potraty nebo poskytují poradenství o nich.

Masové podpoře Trumpových "nepřátel", jak sám prezident některé organizace nazval, se v médiích přezdívá "dárcovství ze vzteku", píše britský server BBC.

Tisíce nových příspěvků

Globální organizace Planned Parenthood se zaměřuje na sexuální vzdělávání a plánování rodiny. Podle její ředitelky Cecile Richardsové jí během tří měsíců od prezidentských voleb přispělo přes 400 tisíc lidí. Přestože vybrané částky nenahradí státní financování, vlna podpory je to pro organizaci nebývalá.

Tisíce nových dárců zaznamenala také stejně zaměřená skupina s názvem Reproductive Law Center (v překladu Centrum reprodukčních práv).

A pozadu nezůstali ani ochránci životního prostředí. Rekordní počet příspěvků za svou 125letou existenci zaznamenala podle listu Financial Times ekologická organizace Sierra Club. Měsíční příjem darů se jí téměř zčtyřnásobil.

Asi největší úspěch na tomto poli ale zaznamenal Americký svaz pro občanské svobody (American Civil Liberties Union), který hájí práva jednotlivců, zakotvená v americké ústavě.

Během jediného víkendu, kdy skupina bojovala proti Trumpovu imigračnímu dekretu, obdržela od dárců celkem 24 milionů dolarů (zhruba 600 milionů korun). To je šestkrát víc, než kolik obvykle vybere za celý rok.

Jestli půjde o dlouhodobý trend, nebo je to jen bezprostřední reakce na velkou změnu, ale zatím nelze říct.

Trump a charita

O štědrosti samotného magnáta kolují značné pochybnosti. Jeho charitativní aktivity byly velkým tématem už během jeho předvolební kampaně.

Novináři z amerického listu Washington Post se loni snažili vypátrat případ, kdy by Donald Trump v posledních pěti letech věnoval část svých peněz na dobročinné účely. Jediné, co dokázali najít, byly hmotné dary nebo různé "vouchery". Ale ne jeho peníze.

Caitlyn Jennerová k Donaldu Trumpovi: Je to katastrofa. | Video: Caitlyn Jenner
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy