Trumpův běžný den? Hlavně televize a Twitter, do pracovny před 11. hodinou nechodí

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
4. 2. 2019 15:57
Sledování televize a čtení zpravodajství, přidávání příspěvků na Twitter nebo telefonáty vysoce postaveným politikům včetně světových lídrů. Tak nejčastěji vypadají pracovní rána Donalda Trumpa. Tvrdí to americký zpravodajský server Axios, kterému se podařilo dostat k poměrně detailnímu pracovnímu rozvrhu amerického prezidenta.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Novináři z Axiosu zmapovali poslední tři měsíce Trumpova prezidentství - tedy přesně od loňského sedmého listopadu do prvního února letošního roku. Data nezahrnují víkendy a u dalších několika dní informace chybí. 

Harmonogram prezidenta vyzradil nejmenovaný zdroj z Washingtonu. Server Axios hovoří o "neobvykle rozsáhlém úniku informací".

V Trumpově kalendáři se střídají dvě položky. Zelená barva signalizuje schůzky, oficiální cesty a další pracovní události. Zbytek pracovních dnů zaplňuje takzvaný "executive time" - termín, který Bílý dům používá ve spojitosti s prezidentem a označuje čas, který hlava Spojených států tráví právě třeba sledováním televize nebo na sociálních sítích.

Ve sledovaném období provozoval Trump tyto aktivity většinou od osmi ráno do jedenácti dopoledne, výjimečně si čas zkrátil nebo naopak prodloužil. V průběhu dne se ke zmiňovaným činnostem zase vracel. Za uplynulé necelé tři měsíce strávil tímto způsobem celkem 297 hodin. V některé dny, například 23. listopadu, si tweetování nebo telefonní hovory s politickými spojenci naordinoval na celý den. 

Do kanceláře - Oválné pracovny Bílého domu - se Trump většinou přesune až kolem jedenácté hodiny a vrhne se na své povinnosti. Prezident tak razí odlišný styl než například jeden z jeho předchůdců, George W. Bush. Ten do Oválné pracovny většinou dorazil kolem 6:45, připomněl deník The Guardian

Britský list také připomněl rok stará slova amerického historika Evana Thomase, podle nějž jiný z bývalých prezidentů, Richard Nixon, zase trpěl v noci nespavostí a každé odpoledne si pak musel dávat "šlofíka". Trump tak není prvním šéfem Bílého domu, který si v pracovní době dovolí trochu odpočinout. 

Podle amerického publicisty Chrise Whipplea, který napsal knihu o vlivu šéfů kanceláře Bílého domu The Gatekeepers: How the White House Chiefs of Staff Define Every Presidency, se ale přesto jen těžko hledá nějaká historická paralela k tomu, jak si Trump řídí svůj pracovní život.  

Nejproduktivnější prezident, tvrdí mluvčí

Z diáře prezidenta vyplývá, že Trump bývá nejproduktivnější většinou v čase od 11:00 do zhruba 15:00 odpoledne, jednotlivé dny se ale mírně liší. Různým schůzím včetně těch legislativních věnoval ve sledovaném úseku 77 hodin, celkem 39 hodin si pak vyhradil na obědy. 

Server Axios ale zdůraznil, že kalendář určitě nezaznamenává všechny schůze, které Trump podnikl, tedy zejména ty, které se z důvodu bezpečnosti konají v utajení.

"Prezident Trump má odlišný styl vládnutí, než jaký měli jeho předchůdci, a výsledky mluví za vše," komentovala informace Trumpova mluvčí Sarah Sandersová, podle které tráví prezident svůj běžný den především "běháním" po předem naplánovaných schůzích, dalších událostech a telefonáty. 

Sandersová ho také, i díky dennímu rozvrhu, označila za nejproduktivnějšího prezidenta v moderní historii a jednoho z nejpracovitějších lidí, jaké kdy potkala. Také dodala, že ráno před příchodem do kanceláře tráví republikánský politik mimo jiné telefonováním vysoce postaveným zahraničním činitelům nebo lidem z vlastního kabinetu. 

Není to poprvé, co zpravodajský portál Axios zveřejnil takové údaje. Obdobnou zprávu, byť ne tak detailní, přinesl loni v lednu. Tehdejší informace ukázaly mimo jiné na to, že Trump měl delší pracovní dobu v začátcích vykonávaní prezidentského úřadu, do kterého nastoupil v lednu 2017. 

Video: Peníze od Trumpa? Splněný sen, ale vrátila jsem je, Trump šíří nenávist, říká Buckingham

Není dobré posílat dívku v patnácti do televize, na holky je mnohem větší tlak kvůli vzhledu, SuperStar mě absolutně rozebrala, říká zpěvačka | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 35 minutami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy