Trumpův běžný den? Hlavně televize a Twitter, do pracovny před 11. hodinou nechodí

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
4. 2. 2019 15:57
Sledování televize a čtení zpravodajství, přidávání příspěvků na Twitter nebo telefonáty vysoce postaveným politikům včetně světových lídrů. Tak nejčastěji vypadají pracovní rána Donalda Trumpa. Tvrdí to americký zpravodajský server Axios, kterému se podařilo dostat k poměrně detailnímu pracovnímu rozvrhu amerického prezidenta.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Novináři z Axiosu zmapovali poslední tři měsíce Trumpova prezidentství - tedy přesně od loňského sedmého listopadu do prvního února letošního roku. Data nezahrnují víkendy a u dalších několika dní informace chybí. 

Harmonogram prezidenta vyzradil nejmenovaný zdroj z Washingtonu. Server Axios hovoří o "neobvykle rozsáhlém úniku informací".

V Trumpově kalendáři se střídají dvě položky. Zelená barva signalizuje schůzky, oficiální cesty a další pracovní události. Zbytek pracovních dnů zaplňuje takzvaný "executive time" - termín, který Bílý dům používá ve spojitosti s prezidentem a označuje čas, který hlava Spojených států tráví právě třeba sledováním televize nebo na sociálních sítích.

Ve sledovaném období provozoval Trump tyto aktivity většinou od osmi ráno do jedenácti dopoledne, výjimečně si čas zkrátil nebo naopak prodloužil. V průběhu dne se ke zmiňovaným činnostem zase vracel. Za uplynulé necelé tři měsíce strávil tímto způsobem celkem 297 hodin. V některé dny, například 23. listopadu, si tweetování nebo telefonní hovory s politickými spojenci naordinoval na celý den. 

Do kanceláře - Oválné pracovny Bílého domu - se Trump většinou přesune až kolem jedenácté hodiny a vrhne se na své povinnosti. Prezident tak razí odlišný styl než například jeden z jeho předchůdců, George W. Bush. Ten do Oválné pracovny většinou dorazil kolem 6:45, připomněl deník The Guardian

Britský list také připomněl rok stará slova amerického historika Evana Thomase, podle nějž jiný z bývalých prezidentů, Richard Nixon, zase trpěl v noci nespavostí a každé odpoledne si pak musel dávat "šlofíka". Trump tak není prvním šéfem Bílého domu, který si v pracovní době dovolí trochu odpočinout. 

Podle amerického publicisty Chrise Whipplea, který napsal knihu o vlivu šéfů kanceláře Bílého domu The Gatekeepers: How the White House Chiefs of Staff Define Every Presidency, se ale přesto jen těžko hledá nějaká historická paralela k tomu, jak si Trump řídí svůj pracovní život.  

Nejproduktivnější prezident, tvrdí mluvčí

Z diáře prezidenta vyplývá, že Trump bývá nejproduktivnější většinou v čase od 11:00 do zhruba 15:00 odpoledne, jednotlivé dny se ale mírně liší. Různým schůzím včetně těch legislativních věnoval ve sledovaném úseku 77 hodin, celkem 39 hodin si pak vyhradil na obědy. 

Server Axios ale zdůraznil, že kalendář určitě nezaznamenává všechny schůze, které Trump podnikl, tedy zejména ty, které se z důvodu bezpečnosti konají v utajení.

"Prezident Trump má odlišný styl vládnutí, než jaký měli jeho předchůdci, a výsledky mluví za vše," komentovala informace Trumpova mluvčí Sarah Sandersová, podle které tráví prezident svůj běžný den především "běháním" po předem naplánovaných schůzích, dalších událostech a telefonáty. 

Sandersová ho také, i díky dennímu rozvrhu, označila za nejproduktivnějšího prezidenta v moderní historii a jednoho z nejpracovitějších lidí, jaké kdy potkala. Také dodala, že ráno před příchodem do kanceláře tráví republikánský politik mimo jiné telefonováním vysoce postaveným zahraničním činitelům nebo lidem z vlastního kabinetu. 

Není to poprvé, co zpravodajský portál Axios zveřejnil takové údaje. Obdobnou zprávu, byť ne tak detailní, přinesl loni v lednu. Tehdejší informace ukázaly mimo jiné na to, že Trump měl delší pracovní dobu v začátcích vykonávaní prezidentského úřadu, do kterého nastoupil v lednu 2017. 

Video: Peníze od Trumpa? Splněný sen, ale vrátila jsem je, Trump šíří nenávist, říká Buckingham

Není dobré posílat dívku v patnácti do televize, na holky je mnohem větší tlak kvůli vzhledu, SuperStar mě absolutně rozebrala, říká zpěvačka | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy