Trumpův tým čeká na schválení. Příliš na nás tlačíte, stěžují si senátoři na nedostatek času

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 1. 2017 8:22
Americký Senát začíná projednávat jednotlivé nominace Donalda Trumpa do jeho vládního týmu. Komplikovaný proces, během kterého budou kandidáti posuzováni z hlediska možných střetů zájmů a zprávy FBI, se ale podle některých kritiků snaží republikáni uspěchat. Šéf vládního úřadu pro etiku Walter Shaub se proto bojí, že ne všichni kandidáti budou pečlivě prověřeni. Kontroverze budí hlavně nominace Rexe Tillersona na pozici amerického ministra zahraničí. List The New York Times v pondělí také uvedl, že vrchním poradcem Bílého domu bude tento týden oficiálně jmenován Trumpův zeť Jared Kushner.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: ČTK

Washington – Kolem nominací do budoucího kabinetu prezidenta Donalda Trumpa začíná být dusno. Jen několik dní před oficiálním schválením jednotlivých členů nové vlády v americkém Senátu se ozývají hlasy, že proces je příliš uspěchaný. Nehledě na výhrady k některým kontroverzním jménům. 

Trumpovy vládní nominace začne americký Senát projednávat už v úterý. Opoziční demokraté ale tvrdí, že některá jeho jména nesplňují podmínky pro vstup do vlády.

Spory se vedou především o navrhovaného ministra zahraničí Rexe Tillersona. Ten bude spolu s kandidátem na ministra spravedlnosti Jeffem Sessionsem posuzován hned jako první.

Na středu je naplánováno dalších pět slyšení. Právě časově velmi napnutý rozvrh je to, co vyvolává obavy.

Se stížností přišel sám předseda vládního úřadu pro etiku (Office of Government Ethics – OGE) Walter Shaub, který má významnou část prověřování nových členů Trumpova kabinetu na starosti. Shaub mluví v dopise adresovaném americké Demokratické straně o "velkých obavách", píše americký list Financial Times.

"(Časový) plán vytvořil nepřiměřený tlak na zaměstnance OGE, kteří musí s tak důležitými posudky spěchat. Mnohem podstatnější ale je, že u některých nominovaných tím pádem zůstaly nevyřešené některé etické otázky," nechal se slyšet Shaub.

Ještě než každého kandidáta posoudí senátní výbor zodpovědný za oblast, kterou nominovaný v budoucí vládě povede, musí jejich kvalifikaci a případné riziko střetu zájmů zhodnotit právě etická rada. Vedle toho ještě Federální úřad pro vyšetřování (FBI) předloží bezpečnostní analýzu každého kandidáta.

Samotnému posuzování nominací tak předchází hodně práce. Podle senátorky Dianne Feinsteinové z justičního výboru musí jeho členové projít na 150 tisíc stran dokumentů.

"Něco je špatně," řekla Feinsteinová americkému listu Wall Street Journal. Narážela tím na jednu podle ní znepokojující věc: zvláštní snahu republikánů vyřešit všechny nominace během několika dní.

List The New York Times v pondělí také uvedl, že vrchním poradcem Bílého domu bude tento týden oficiálně jmenován Trumpův zeť Jared Kushner. Jeho jmenování záhy vyvolalo mezi demokraty výtky, že tento krok může být porušením federálních zákonů, které zakazují nepotismus, tedy jmenování příbuzných do vysokých státních funkcí.

Republikáni mají příliš naspěch

Obvinění republikánů z toho, že se snaží protlačit nominace co nejrychleji namísto toho, aby zajistili jejich důkladné prověření, padlo i z úst zástupce demokratů v americkém Senátu Chucka Shumera.

"Žádná vláda – ani republikánská, ani demokratická – ještě nikdy nedělala to, co se tito republikáni snaží udělat se svými kandidáty," cituje jeho rozhořčení americký list Washington Post. "Dokud tito kandidáti nebudou v procesu etického přezkoumání plně spolupracovat, jednání a potvrzení jejich nominací by nemělo být uspěcháno," dodal.

Přestože je program jednotlivých slyšení na tento týden doslova nabitý, čtyři kandidáti ještě nemají k dispozici potřebné dokumenty. Jsou jimi navrhovaná ministryně školství Betsy DeVosová, ministr obchodu Wilbur Ross, ministr pro výstavbu a rozvoj měst Ben Carson a ministr pro vnitřní bezpečnost John Kelly.

Dokumenty nutné pro schválení nominace naopak už předložili Rex Tillerson nominovaný na ministra zahraničí a Mike Pompeo navrhovaný na ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA). Stejně jako Elaine Chaová jako ministryně dopravy a generál James Mattis, který by se měl stát Trumpovým ministrem obrany.

Obavy z blízkých vztahů s Ruskem zůstávají

Kromě hádky o rychlost prověrek budí ale spory i profily některých vládních kandidátů. Na mušce i některých republikánů je především Trumpův kandidát na ministra zahraničí Rex Tillerson. Dvěma republikánským senátorům – Johnu McCainovi a Lindseymu Grahamovi – vadí podle listu Financial Times jeho názory na Rusko a přátelství s Vladimirem Putinem.

"Osobní vztahy pana Tillersona s Vladimirem Putinem a Ruskem ve mně vyvolaly obavy. Stále na něj mám doplňující otázky,” řekl v neděli senátor McCain v rozhovoru pro NBC.

"Chci mu (Donaldu Trumpovi) pomoct, jak budu moci. A cítím povinnost říct ne, když musím. Právě teď vidím jako největší problém přicházející s týmem zvoleného prezidenta právě Rusko,” doplnil ho senátor Graham.

Donald Trump neváhal svůj postoj k Rusku následně obhajovat na svém Twitteru. "Mít dobré vztahy s Ruskem je dobrá věc, ne špatná. Jenom hloupí lidé a blázni by si mysleli, že je to něco špatného," napsal.

 

Právě se děje

Další zprávy