Melania jako ilegální přistěhovalkyně? Trumpova kampaň proti migrantům má nečekanou kaňku

Adéla Očenášková
5. 8. 2016 13:25
Kampaň Donalda Trumpa musí hasit další problém. Republikánský kandidát postavil svoji cestu do Bílého domu na boji s ilegálními migranty. Podle médií ovšem přišla do USA v rozporu se zákony i jeho současná manželka Melania, která pochází ze Slovinska.
Melania Trumpová během své řeči na nominačním sjezdu republikánů.
Melania Trumpová během své řeči na nominačním sjezdu republikánů. | Foto: Reuters

New York - Manželka republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa a bývalá modelka Melania Trumpová odmítla nařčení, že v devadesátých letech pracovala ve Spojených státech nelegálně.

Vždy jsem jednala v souladu s přistěhovaleckými zákony a neporušovala vízová pravidla, napsala v prohlášení rodilá Slovinka a zprávy, které její příjezd do USA zpochybňují, označila za "falešné" a "jednoduše nepravdivé".

Na nejasnosti ohledně tehdejšího pobytu imigrantky ze Slovinska upozornil server Politico. Ten informoval o tom, že sama Trumpová uvedla, že do USA přišla v roce 1996. Nedávno zveřejněné akty Trumpové, jež publikoval bulvární deník New York Post, ovšem pochází z roku 1995.

Také washingtonský zpravodaj BBC Gary O'Donoghue zdůraznil, že tato časová nesrovnalost vyvolává otázky o tehdejším přistěhovaleckém statusu Trumpové a o tom, zdali měla pracovní povolení.

Záhadnosti kolem víz

Melania Trumpová (tehdy Knavsová) v minulosti přiznala, že v USA pobývala na vízum H1-B. Přesný typ víza ale nyní odmítli komentovat tvůrci Trumpovy kampaně. Mluvčí kampaně Hope Hicks nicméně v e-mailové odpovědi ujistila, že "Melania dodržovala všechna příslušná pravidla a nyní je pyšnou občankou Spojených států".

Toto "ujištění" má ale jednu zásadní trhlinu.

Trumpová řekla, že se každých několik měsíců musela vracet do rodného Slovinska, aby obnovila své povolení k pobytu. "Prostě dodržujete pravidla. Dodržujete zákon. Každých několik měsíců musíte letět zpátky do Evropy a nechat si orazítkovat víza. Po několika vízech jsem v roce 2001 získala zelenou kartu."

Vízum H1-B, o kterém se Melania zmínila, ale platí na tři či dokonce na šest let. Do Evropy by se tak pravidelně po několika měsících vracet nemusela. Taková povinnost se vztahuje na jiný druh víz. Platí zejména pro turistická víza typu B-2 a B-1, tedy víza pro lidi, kteří se na území USA chystají vstoupit kvůli byznysu.

Na stranu Trumpové se postavil Paolo Zampolli, majitel modelingové agentury, pro kterou tehdy pracovala. "Melania pro naši agenturu vždy pracovala legálně. Vždy měla vízum. Je velmi jednoduché a běžné získat platná víza pro modelky. Věřte mi, o tomto bych nelhal. Myslíte, že by takové obchodní společnosti jako Nordstrom, Macy's nebo Saks zaměstnaly modelku, která by na území pobývala nelegálně?"

Trumpovy náročné dny

Pochybnosti o legálním přistěhovalectví Trumpové jsou obzvláště citlivé pro samotného Trumpa, který opakovaně kritizuje imigranty a na ilegálním přistěhovalectví v podstatě postavil svoji kampaň. Přistěhovalce z Mexika neváhal označit za sexuální násilníky. Všem muslimům chce pro změnu zakázat vstup do USA a na hranicích s Mexikem plánuje vystavět zeď.

Realitní magnát má za sebou vůbec velmi náročné dny. Kromě zveřejnění nahých fotek své ženy ztrácí kvůli svým nedávným výrokům podporu některých členů Republikánské strany a sponzorů.

Ani pro Melanii Trumpovou se nejedná o zdaleka první potíže. Zřejmě největší rozruch způsobila její řeč na nominačním sjezdu republikánů, jež byla naprosto zjevně okopírovaná od současné první dámy Michelle Obamové.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy