Soud: Trumpova vláda může přistěhovalcům omezit vydávání zelených karet

ČTK ČTK
27. 1. 2020 21:19
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa může přistěhovalcům zablokovat získání trvalého pobytu v USA, pokud je považuje za budoucí zátěž pro sociální systém. Podle agentury Reuters o tom v pondělí rozhodl Nejvyšší soud USA, který zvrátil rozhodnutí odvolacího federálního soudu.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Trumpova administrativa chce v rámci zpřísňování přistěhovalecké politiky omezit vydávání takzvaných zelených karet těm imigrantům, u nichž lze předpokládat, že budou čerpat sociální a zdravotní pomoc, jako jsou příspěvky na bydlení, potravinové poukazy či přístup do dotovaného zdravotního programu Medicaid. Zelené karty opravňují držitele k trvalému pobytu v USA.

Kvůli vládním plánům podalo žalobu několik amerických států a také město New York i neziskové organizace. Odvolací soud opatření loni v říjnu zablokoval, což zdůvodnil tím, že plán je neslučitelný s ideou amerického snu. Nejvyšší soud ale blokaci zamítl, čímž umožnil vládě, aby pravidlo začala uplatňovat.

Verdikt Nejvyššího soudu USA neznamená ukončení právní bitvy v této věci, soudy budou dál pokračovat. Vláda ale nyní může po zájemcích o zelené karty požadovat, aby doložili, že se nestanou zátěží amerického sociálního systému. Ročně o zelené karty žádá okolo 544 tisíc lidí, nové opatření by se pak podle vládních statistik mohlo týkat až 382 tisíc z nich, uvedla agentura AP.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy