Soud: Trumpova vláda může přistěhovalcům omezit vydávání zelených karet

ČTK ČTK
27. 1. 2020 21:19
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa může přistěhovalcům zablokovat získání trvalého pobytu v USA, pokud je považuje za budoucí zátěž pro sociální systém. Podle agentury Reuters o tom v pondělí rozhodl Nejvyšší soud USA, který zvrátil rozhodnutí odvolacího federálního soudu.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Trumpova administrativa chce v rámci zpřísňování přistěhovalecké politiky omezit vydávání takzvaných zelených karet těm imigrantům, u nichž lze předpokládat, že budou čerpat sociální a zdravotní pomoc, jako jsou příspěvky na bydlení, potravinové poukazy či přístup do dotovaného zdravotního programu Medicaid. Zelené karty opravňují držitele k trvalému pobytu v USA.

Kvůli vládním plánům podalo žalobu několik amerických států a také město New York i neziskové organizace. Odvolací soud opatření loni v říjnu zablokoval, což zdůvodnil tím, že plán je neslučitelný s ideou amerického snu. Nejvyšší soud ale blokaci zamítl, čímž umožnil vládě, aby pravidlo začala uplatňovat.

Verdikt Nejvyššího soudu USA neznamená ukončení právní bitvy v této věci, soudy budou dál pokračovat. Vláda ale nyní může po zájemcích o zelené karty požadovat, aby doložili, že se nestanou zátěží amerického sociálního systému. Ročně o zelené karty žádá okolo 544 tisíc lidí, nové opatření by se pak podle vládních statistik mohlo týkat až 382 tisíc z nich, uvedla agentura AP.

 

Právě se děje

Další zprávy