Trumpova soudce čeká v Senátu msta demokratů. Lyžařskou tváří Colorada ale určitě nebude

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 1. 2. 2017 17:04
Kandidát Donalda Trumpa na soudce Nejvyššího soudu Neil Gorsuch je zásadním odpůrcem eutanazie. Pokud jej schválí Senát, v Nejvyšším soudu znovu převáží konzervativci nad liberály v poměru pět ku čtyřem. Po smrti Antonina Scalii je soudců jen osm.
Fotografie z října 2014 z výletu v Coloradu: bývalý soudce Nejvyšší soudu Antonin Scalia (vlevo) a Neil Gorsuch, kterého Trump ve středu nominoval na Scaliovo místo.
Fotografie z října 2014 z výletu v Coloradu: bývalý soudce Nejvyšší soudu Antonin Scalia (vlevo) a Neil Gorsuch, kterého Trump ve středu nominoval na Scaliovo místo. | Foto: Reuters

Washington – Milovník outdoorových sportů a rybaření, vytrvalostní běžec a skvělý lyžař pocházející ze známého lyžařského střediska Boulder v americkém Coloradu.

O novém členovi amerického Nejvyššího soudu Neilovi Gorsuchovi se vyprávějí vtipy, že by mohl být tváří, která do středoamerického státu láká turisty.

Takovou tváří ale devětačtyřicetiletý Gorsuch nyní nebude. Prezident Donald Trump ho navrhl za devátého soudce Nejvyššího soudu s cílem obnovit tak počet konzervativních a liberálních soudců v této instituci v poměru pět ku čtyřem.

Gorsuch v roce 2005 v článku pro časopis National Review uvedl, že "liberálové se snaží prostřednictvím soudů prosadit svoji agendu od sňatků gayů až po asistovanou sebevraždu".

Během své kariéry zdůrazňoval, že je zásadním odpůrcem eutanazie.

V Nejvyšším soudu má nahradit Antonina Scaliu, který loni zemřel. V mnohém se mu podobá: nejen pro ryze konzervativní pohled na svět a zákony, ale také na fungování soudů.

Republikánské kořeny

Justice podle něj nemá vstupovat na pole, které je vyhrazeno zákonodárcům a prezidentovi. Má se podle něj držet přesného znění litery zákonů a nikoliv je vykládat "tvůrčím způsobem".

"Rolí soudců je uplatňovat, nikoli měnit práci zákonodárců," prohlásil Gorsuch po svém jmenování Trumpem.

Gorsuch byl od roku 2006 členem federálního odvolacího soudu pro několik západních států unie se sídlem v Denveru v Coloradu.

Jeho rodina má dlouhou historii spojenou s Republikánskou stranou a konzervativními politiky. Matku Anne Gorsuchovou jmenoval v roce 1981 prezident Ronald Reagan šéfkou Agentury pro životní prostředí.

Prezident při středečním představování Gorsucha uvedl, že jde o osobnost respektovanou oběma politickými stranami.

To ale krátce poté zpochybnili senátoři za Demokratickou stranu Chuck Schumer a Jeff Merkley. Trumpova kandidáta podle nich demokraté v Senátu zablokují obstrukcemi.

K prosazení Gorsucha by tak republikáni potřebovali ve stočlenném Senátu 60 hlasů, mají jich ale jen 52. Demokraté později ve sředu potvrdili, že budou žádat potvrzení Gorsucha ve funkci většinou 60 hlasů.

Podobně po smrti Scalii republikáni zablokovali kandidáta Baracka Obamy na soudce Nejvyššího soudu Merricka Garlanda. Obama jej nedokázal prosadit, proto dostal šanci svého člověka nominovat Trump.

Obstrukce ale republikáni mohou překonat, když by v rozporu se zavedenými zvyklostmi v Senátu schválili jejich ukončení prostou většinou.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy