Trumpova poradkyně nedokázala prosadit reformu Obamacare, v Bílém domě končí

ČTK ČTK
30. 3. 2017 20:40
Poradkyně amerického prezidenta Donalda Trumpa Katie Walshová ve své funkci končí, půjde pracovat do neziskové organizace America First Policies. Podle zdrojů CNN její odchod souvisí s tím, že se jí nepodařilo v Kongresu prosadit Trumpovu zdravotnickou reformu. Na jejím odchodu se měl dohodnout hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon a Trumpův zeť Jared Kushner.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Bílý dům opouští jedna z klíčových poradkyní prezidenta Donalda Trumpa Katie Walshová, která působila jako náměstkyně šéfa Trumpovy kanceláře Reince Priebuse. S odvoláním na své zdroje o tom ve čtvrtek informovala televize CNN. Ta uvedla, že Walshová bude pracovat pro neziskovou organizaci America First Policies, kterou založili přední členové Trumpova volebního štábu.

Nejmenovaný představitel Bílého domu trvá na tom, že poradkyně nedostala výpověď, ačkoli její odchod souvisí s neúspěšným pokusem prosadit náhradu zdravotnické reformy někdejšího prezidenta Baracka Obamy. Za náhradou, která v Kongresu ovládaném republikány nenašla dostatečnou podporu, stál Trump i předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

"Z kolektivní konverzace vyplynulo, že jsme ve věci zdravotní reformy mohli postupovat efektivněji," citovala CNN zmíněného činitele. Bílý dům proto chce více využívat vnější podpory, kterou mu může poskytnout i zmíněná nezisková organizace.

Další zdroj CNN pak řekl, že na odchodu Walshové se společně dohodli Priebus, hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon a Trumpův zeť Jared Kushner, který pracuje jako přední prezidentův poradce. Tato trojice je podle informací CNN přesvědčena, že právě Walshová je schopná administrativě poskytnout náležitou vnější podporu, které se Trumpovi dosud nedostává.

Organizace America First Policies byla po svém lednovém založení považována za Trumpův reklamní poutač, její činnost byla ale až dosud hodnocena spíše jako zmatená. Například si podle CNN vůbec neobjednala žádnou televizní reklamu ve prospěch Trumpova kandidáta na post ústavního soudce Neila Gorsucha a hlasitě podporovat náhradu Obamovy zdravotní reformy začala jen několik dní před debaklem v Kongresu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy