Trumpovi se vrací ruská kauza. Jeho ministra spravedlnosti čeká salva otázek

Daniel Anýž Daniel Anýž
15. 1. 2019 12:39
Nejenže se americký prezident Donald Trump potýká s rozpočtovou nouzí, kdy nejsou peníze na plný provoz některých federálních úřadů. Uprostřed tzv. shutdownu opět nabyl na intenzitě problém, se kterým Trump bojuje prakticky už od nástupu do Bílého domu. V posledních dnech znovu ožila "ruská aféra". Bude i jedním z hlavních témat, až v úterý před legislativní výbor Senátu předstoupí Trumpův kandidát na nového ministra spravedlnosti William P. Barr.
William Barr.
William Barr. | Foto: Reuters

Osmašedesátiletý právník Barr byl už ministrem spravedlnosti v administrativě George Bushe staršího. Když ho Senát do této funkce na podzim roku 1991 schvaloval, proběhlo to zcela bez problémů. Legislativní výbor ho tehdy jednomyslně potvrdil.

To se ale tentokrát opakovat určitě nebude. Demokraté jsou připraveni podrobit Barra tvrdému "grilování", kde hlavní otázkou bude jeho postoj k vyšetřování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

Mueller v takzvané ruské kauze od května 2017 zjišťuje, zda tým Donalda Trumpa v roce 2016 nespolupracoval s Rusy v jejich zasahování do tehdejších prezidentských voleb v USA. Mueller zároveň pátrá, zda pak Trump už jako americký prezident v této věci nemařil vyšetřování FBI.

Jako nový ministr spravedlnosti by měl Barr pravomoc vyšetřování ukončit, případně omezit Muellerovy možnosti. Nebo by mohl jeho tým "vyhladovět" tím, že by mu osekal rozpočet.

Už v předstihu před úterním slyšením Barr slíbil, že nechá vyšetřování běžet. "Je v nejlepším zájmu všech - prezidenta, Kongresu a především amerického lidu - vyřešit tuto záležitost tak, že umožníme zvláštnímu vyšetřovateli, aby dokončil svoji práci," píše Barr v prohlášení, které by měl přednést na začátku úterního slyšení před legislativním výborem Senátu.

Nedůvěřiví demokraté

Demokraté jsou přesto připraveni podrobit Barra důkladným otázkám. Důvodem je, že dříve Muellerovu práci a konkrétně i rozsah jeho pravomocí zpochybňoval.

"Na prvním místě seznamu bude absolutní, skálopevné ujištění a závazek, že nebude žádné zasahování do práce zvláštního vyšetřovatele," uvedl demokratický senátor Richard Blumenthal pro americký list Wall Street Journal.

Celá ruská kauza se v posledních týdnech, konkrétně od poloviny prosince, ocitla ve stínu Trumpova sporu s demokraty o finance na chod vlády. Patová situace, kdy ani jedna strana nechce ustoupit, o uplynulém víkendu vyústila v nejdelší shutdown americké historie. A v tuto chvíli nelze říct, kdy paralýza třetiny federálních ministerstev a dalších úřadů skončí.

Právě o uplynulém víkendu se ovšem ruská kauza v amerických médiích znovu přihlásila o své místo na slunci. Deník New York Times nejdříve přinesl zprávu, že FBI v květnu 2017 začala vyšetřovat prezidenta Trumpa, zda nepracuje jménem Ruska proti americkým zájmům.

Důvodem spuštění tohoto vyšetřování bylo odvolání tehdejšího šéfa FBI Jamese Comeyho, kterého Trump na hodinu vyhodil, přičemž následně se pro média sám podřekl, že to bylo kvůli ruské kauze.

Dobře utajené zápisky

Na tuto zprávu pak o minulém víkendu navázal list Washington Post, podle kterého si Trump v červenci 2017 pečlivě ohlídal, aby se ani jeho nejbližší spolupracovníci nedozvěděli podrobnosti z jeho tehdejšího prvního osobního setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Schůzky, která se uskutečnila na okraj summitu G20 v Hamburku, se za americkou stranu účastnil už jen tehdejší ministr zahraničí Rex Tillerson a tlumočník. Ten ale následně musel, jak deník napsal, odevzdat Trumpovi na jeho žádost své poznámky.

"Je to nejen neobvyklé z hlediska historických standardů, je to neslýchané,"  citoval Washington Post ve svém článku bývalého vysoce postaveného amerického diplomata Strobea Talbotta, který byl v 90. letech jako tehdejší náměstek ministerstva zahraničí u řady jednání Billa ClintonaBorisem Jelcinem.

Donald Trump se proti novým informacím tvrdě ohradil, zpravodajství New York Times na Twitteru označil za "naprostou špinavost".

"Nikdy jsem nepracoval pro Rusko. A nejen, že jsem nepracoval pro Rusko, ale podle mě je hanba, že se na to vůbec ptáte. Celé je to velká nafouklá lež," uvedl prezident v pondělí na krátké tiskovce před Bílým domem.

"Byla to konverzace, jakou mají všichni prezidenti. Setkáváte se s prezidenty z různých zemí. Já to dělám se všemi zeměmi. Nic neskrývám, celé mě to vůbec nezajímá," komentoval pak Trump pro stanici FOX News inkriminovaný rozhovor s Putinem.

Je Amerika pro Trumpa na prvním místě?

Na prezidentovu obranu se ozvali i republikáni v Kongresu. "Vypovídá to hodně o lidech ve vedení FBI… Nevěřím jim, pokud to mám hodnotit," komentoval informaci o vyšetřování prezidenta republikánský senátor Lindsey Graham.

Opozičním demokratům naopak informace poskytly novou munici. Ve Sněmovně reprezentantů Kongresu, kde mají nově většinu, demokraté spouštějí sérii vlastních vyšetřování Trumpovy administrativy. Včetně ruské kauzy.

Nový demokratický předseda sněmovního výboru pro tajné služby Adam Schiff se už dříve, když byla jeho strana v menšině, snažil získat zápisky tlumočníka ze zmíněné schůzky Trumpa s Putinem. Republikáni to ale dosud blokovali.

"Přidají se teď k nám? Neměli bychom zjistit, zda náš prezident opravdu staví Ameriku na první místo?" napsal Schiff v sobotu na Twitter. Jeho kolega Eliot Engel, předseda zahraničního sněmovního výboru, zase uvedl, že demokraté se poradí, jak v této věci povedou celé vyšetřování. 

"Dáme hlavy dohromady a najdeme pravdu. Určitě nebudeme jen tak sedět a nedělat nic. Pokusíme se dostat k jádru věci," uvedl Engel pro deník Wall Street Journal. Podle amerických médií je možné, že demokraté si předvolají tlumočníka, který údajně musel odevzdat Trumpovi své poznámky, až ke slyšení v Kongresu.

Muellerovo "pomýlené vyšetřování"

V Senátu se nové informace k ruské kauze v úterý zcela jistě promítnou do otázek demokratických senátorů na Trumpova kandidáta na ministra spravedlnosti Williama P. Barra.

Demokraté budou chtít vysvětlit i Barrův rozbor, který ještě jako soukromý právník vypracoval k vyšetřování Roberta Muellera loni v červnu. V dokumentu, který zaslal na ministerstvo spravedlnosti, Barr napsal, že celé vyšetřování stojí na "fatálně pomýleném" základě a může "trvale poškodit institut prezidentství".

Podle Barra, jak napsal loni v červnu, jednal Trump zcela v rámci svých pravomocí, když propustil šéfa FBI Comeyho. Postup zvláštního vyšetřovatele Muellera pak Barr označil za "obrovsky nezodpovědný" s "potenciálně zničujícími dopady" na výkonnou moc.

Lze očekávat, že demokraté budou Barra během slyšení bombardovat nepříjemnými dotazy. Kterým jeho postojům mají věřit? Tomu, co napsal loni v červnu, nebo slibu z jeho v aktuálního prohlášení?

A bude to o to dramatičtější podívaná, protože v legislativním výboru Senátu jsou hned tři demokraté, o kterých se mluví jako o možných uchazečích o prezidentskou kandidaturu ve volbách v roce 2020.

Senátorky Kamala Harrisová a Amy Klobucharová i senátor Cory Booker budou chtít podle médií před televizními kamerami využít tuto příležitost k tvrdé kritice Trumpa.

Republikáni si svého muže prosadí

Ke schválení Williama Barra na post ministerstva spravedlnosti stačí v Senátu prostá většina hlasů. A lze tak předpokládat, že i kdyby byli demokraté proti, republikáni, kteří drží v Senátu 53 křesel ze sta, Trumpova kandidáta nakonec potvrdí.

Ve funkci ministra by Barr nahradil Jeffa Sessionse, kterého prezident loni v listopadu propustil. Sessionsův pád ale začal už v květnu 2017 a důvodem byla právě ruská kauza.

Sessions se tehdy dobrovolně stáhl z dozorování vyšetřování Roberta Muellera. Trump mu to následně opakovaně vyčítal a veřejně Sessionse označil za slabého ministra, kterého si prý vůbec neměl do vlády vybrat.

Video: Trump je ve velké defenzivě. Může být nervózní z vyšetřování spolupráce jeho kampaně s Ruskem, říká Kabrhelová

Donald Trump je ve velké defenzívě. Může být nervózní z vyšetřování spolupráce jeho kampaně s Ruskem, říká novinářka Lenka Kabrhelová | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy