Mimořádná zpráva

Trumpa neberte vážně, řekl Biden. V Rize ujišťoval, že NATO Pobaltí před Rusy ochrání

ČTK ČTK
23. 8. 2016 15:25
Americký viceprezident Joe Biden během návštěvy Rigy ujistil prezidenty Estonska, Litvy a Lotyšska, že Spojené státy dostojí aliančním závazkům bránit pobaltské státy. "Jsme naprosto, důsledně a stoprocentně vázáni našimi povinnostmi v NATO, včetně a zvláště článkem pět," řekl s poukazem na ustanovení o kolektivní obraně členů Aliance. Návštěvou chtěl zdůraznit odhodlání NATO bránit region znepokojený politikou Ruska po anexi Krymu i prohlášeními Donalda Trumpa. Ten opakovaně připustil možnost, že se zřekne amerických závazků v rámci NATO. "To, co lze občas slyšet od prezidentského kandidáta z jiné strany, byste neměli brát vážně," uvedl viceprezident Biden.
Americký viceprezident Joe Biden během návštěvy Rigy.
Americký viceprezident Joe Biden během návštěvy Rigy. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy