Trumpa čeká další proces, americká prokuratura ho viní ze zločinu v 37 bodech

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2023 21:24
Trumpa čeká další proces, americká prokuratura ho viní ze zločinu v 37 bodech

 Americká prokuratura viní bývalého prezidenta Donalda Trumpa ze zločinu ve 37 bodech, floridský soud v pátek zveřejnil padesátistránkový dokument s obviněním velké poroty. Trump, v některých bodech společně se svým osobním asistentem Waltem Nautou, je obviněn mimo jiné z maření spravedlnosti a držení utajovaných informací, z nichž některé se týkaly vojenských operací a vojenských kapacit jiných států. Některé z těchto informací, konkrétně mapu vojenské operace, Trump podle prokuratury vědomě sdílel s neoprávněnou osobou.

Trumpovi po konci jeho prezidentství v lednu 2021 vznikla povinnost odevzdat veškeré utajované dokumenty a takzvané prezidentské záznamy Národnímu archivu USA. Trump však některé dokumenty odevzdal se značným zpožděním a některé neodevzdal vůbec, v jeho floridském sídle v Mar-a-Lago je agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) našli až v srpnu 2022. Mezi tisíci nalezených dokumentů byla zhruba stovka označených jako "tajné" nebo "přísně tajné".

Podle dnes zveřejněného obvinění byly v krabicích v Trumpově kanceláři, koupelně, skladu nebo sále některé z nejcitlivějších amerických vojenských tajemství, včetně informací o americkém jaderném programu, vojenských operacích a kapacitách jiných států, včetně jejich jaderných programů, a amerických plánů akce v případě napadení země. Dokumenty pocházely od ministerstva obrany, Ústřední zpravodajské služby (CIA), Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a dalších agentur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy